„Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie”. Nowa wystawa w Narodowym
7 maja, 2021
Reportaż i przewodnik w jednym. Gdzie i jak chodzić, by zakochać się w Bieszczadach
10 maja, 2021

Nieznane historie niezwykłych kobiet. Bogata w szczegóły książka „Z polskiego domu”

To losy kobiet, które osiągnęły sukces i wykazywały się wielką odwagą (fot. mat. pras.)

Jakie naprawdę były kobiety pochodzące z wpływowych, bogatych oraz szanowanych polskich rodów? Historia często o nich milczy. Joanna Puchalska, autorka książki „Z polskiego domu” przedstawia losy kobiet, które osiągnęły sukces, wykazywały się wielką odwagą, a jednocześnie ogromną empatią w stosunku do innych. W celu przybliżenia losów tych postaci, Puchalska śledzi dzieje ważnych, wpływowych rodów skupiając się na kilku ich przedstawicielach, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet. Uzupełnieniem tych opowieści są losy Stanisława Kostki Tarnowskiego – rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciela Stańczyków, wybitnego historyka literatury, krytyka literackiego, publicysty oraz Michała Piusa Römera – legionisty, działacza społeczno-politycznego, prawnika, uważającego siebie i za Polaka, i za Litwina.

Autorka „Z polskiego domu” opisuje historie Sapiehów, Tarnowskich, Römerów i Żurowskich. Skupia się głównie na kobietach, które aktywnie działały na wielu płaszczyznach i spełniały się zawodowo. Pisarka dotarła do informacji na temat mniej znanych wydarzeń z ich życia. Joanna Puchalska pisze m.in. o Zofii Tarnowskiej-Moss, która w czasie wojny założyła kairski oddział Czerwonego Krzyża i przyjaźniła się ze słynną agentką Churchilla – Krystyną Skarbek. Autorka omawia również postać Marii ze Światopełk-Czetwertyńskich Tarnowskiej. Hrabina Tarnowska, która dosłużyła się stopnia majora Armii Krajowej, podczas Powstania Warszawskiego brała udział w rozmowach z Niemcami na temat ewakuacji ludności cywilnej. Pertraktowała też warunki kapitulacji.

Z kolei Maria ze Zdziechowskich Sapieżyna była jedną z najpiękniejszych panien i najlepszych partii w całej ówczesnej Warszawie. Jako dorosła kobieta zdecydowała się zostać agentką alianckiego wywiadu. Autorka wspomnień „Moje życie, mój czas” i szwagierka Eustachego Sapiehy – słynnego organizatora safari w Kenii – została aresztowana przez Niemców we Francji podczas wojny. Jaka jest jej prawdziwa historia? Kim była?

O autorce

Joanna Puchalska to absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka literatury anglojęzycznej, autorka książek „Dziedziczki Soplicowa”, „Kresowi Sarmaci”, „Bezpieczne ślady”, „Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice” i „Wilczyce z Dzikich Pól”.

Jej autorstwa ukazały się także „Polki, które zadziwiły świat” i „Polki, które zmieniły wizerunek kobiety”. Autorka przybliża w nich sylwetki kobiet, które osiągnęły sukces w różnych dziedzinach, stawiły czoło przeciwnościom losu i często okazywały się skuteczniejsze w działaniu od mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *