Fenomen, który fascynuje. „Być jak Beata” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie
3 lutego, 2019
„Dobrze się czuję w roli dziewczyny z giwerą”. Dygant o „Kobietach mafii 2”
5 lutego, 2019

Nieznana historia, pierwsi bohaterowie. „Polscy himalaiści” wydobyci z zapomnienia

To pierwsza tak kompleksowa publikacja o początkach polskiego himalaizmu (fot. mat. pras.)

Fascynujące wojenne losy bohaterów i tajemnicze okoliczności ich śmierci. Nieznana historia o początkach polskiego himalaizmu i opis pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. Autor Dariusz Jaroń dotarł do archiwów, listów, dokumentów, wspomnień, relacji świadków i bliskich, żeby zrekonstruować drogę Polaków w najwyższe góry świata. W swojej książce „Polscy himalaiści” podjął się próby odpowiedzi na pytanie, co się z nimi później stało. To pierwsza tak kompleksowa publikacja o początkach naszego himalaizmu.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej grupa polskich wspinaczy dokonała jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner, pisząc efektowną kartę w dziejach nie tylko polskiego himalaizmu. Radość w obozie nie trwała długo. Dwa tygodnie później potężna lawina pogrzebała żywcem pozostałych członków wyprawy, Stefana Bernadzikiewicza i ojca polskiego himalaizmu – Adama Karpińskiego.

Pogrążeni w żałobie koledzy ruszyli w drogę powrotną. Na statku do Europy usłyszeli o niemieckiej agresji na Polskę. Janusz Klarner trafił na front, a następnie w szeregi AK, a Jakub Bujak w filmowym stylu przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował nad tajnymi projektami zbrojeniówki. Kiedy wydawało się, że los okaże się dla nich łaskawy i pierwsi polscy himalaiści ułożą sobie życie w powojennych realiach, obaj w tajemniczych okolicznościach przepadli bez śladu. Tak jakby w pogłoskach o klątwie dotykającej zdobywców Nanda Devi kryło się ziarno prawdy…

Polscy himalaiści, czyli bohaterowie książki Dariusza Jaronia (fot. mat. pras.)

Słowa uznania dla autora

– Nanda Devi to dla mnie i dla historii polskiego himalaizmu góra szczególna. Cieszę się, że znalazł się ktoś, kto z takim rozmachem i wnikliwością przywrócił pamięć o jej zdobywcach – prawdziwych lodowych wojownikach – mówi Rafał Fronia.

Z kolei Miłka Raulin pyta: jak rodził się Polski himalaizm? Jak wyglądała wspinaczka osiemdziesiąt lat temu? Z czym musieli się mierzyć pierwsi zdobywcy Nanda Devi East i jak skończyła się ich historia? – Ta książka to nie tylko fascynująca lekcja górskiej historii – dzięki niej przeniosłam się w czasie i zostałam członkiem tej ekstremalnej wyprawy – podkreśla najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi.

(fot. mat. pras.)

O autorze

Dariusz Jaroń to dziennikarz, tłumacz, absolwent ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z mediami związany od kilkunastu lat, głównie z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej” oraz Interią.

Autor m.in. reportażu „Wierni skale. Historia ściśle tajna”, uhonorowanego nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikację o tematyce sportowej, a także wywiadu z Lechem Janerką, nominowanego do Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Po godzinach mąż, tata, fanatyk Tatr, hard rocka i włoskiej kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *