Szczere rozważania o wirusie samotności. „Nazwijmy to miłość” Janusza Wiśniewskiego
23 maja, 2020
Przesyconą miłością i tęsknotami. Stanisława Celińska powraca z płytą „Jesienna…”
26 maja, 2020

„Nieśmiały zabójca”. Każde pokolenie ma swoich rozbitków, a rodzina rany

„Nieśmiały zabójca” przyniósł autorce nagrodę przyznawaną za najlepszą powieść napisaną w języku hiszpańskim przez kobietę (fot. wikipedia.org)

To piękna, podszyta gorzkim humorem, odważna i zaskakująca książka. „Nieśmiały zabójca” przyniósł autorce nagrodę Premio de Literatura Sor Juana Inés de la Cruz w 2018 roku, przyznawaną za najlepszą powieść napisaną w języku hiszpańskim przez kobietę. Czytelnik otrzymuje inteligentną i wzruszającą powieść, w której Clara Usón do perfekcji doprowadziła charakterystyczne dla swego pisarstwa badanie granic ironii i czułości, tragedii i komedii oraz wyobraźni.

Lata 70. XX wieku. Cała Hiszpania poruszona jest niewyjaśnioną śmiercią Sandry Mozarovski, gwiazdki filmów erotycznych, rzekomej kochanki króla Jana Karola. Autorka wykorzystuje ten epizod hiszpańskiej historii, by pisać o sensie życia, ślepej nadziei młodości, o narracji, którą tworzymy jako sposób na przetrwanie. W losach Sandry odnajduje echa własnego procesu autodestrukcji i złożonych relacji z matką.

„Rewelacyjna powieść. Śmiałą, zadziwiająca, nieokiełznana, czuła” – ocenia pisarka Marta Sanz.

O autorce

Clara Usón urodziła się w Barcelonie w 1961 roku. Skończyła prawo i przez 20 lat była adwokatem. Zadebiutowała w roku 1998 powieścią „Noches de San Juan”, za którą otrzymała nagrodę Premio Femenino Lumen. Kolejne jej książki także zdobywały nagrody literackie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *