Misternie skonstruowana komedia pełna tajemnic i intryg. „Amsterdam” już w kinach
14 października, 2022
Na splocie kultury i biznesu. Książka „Fabryka splendoru. Światowe festiwale filmowe”
19 października, 2022

Niepokojąca wizja świata. Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem „Ukryty klejnot” w kinach

„Ukryty klejnot” to reżyserski debiut Natalii López Gallardo (fot. mat. pras.)

To niepokojąca wizja świata, w którym nie obowiązują żadne zasady. Natalia López Gallardo nakręciła podszyty niepewnością film o świecie, w którym przed przemocą nie ochronią kobiet ani pieniądze i klasa społeczna, ani władza, ani rodzina. Oszałamiający wizualnie film „Ukryty klejnot” jest jej reżyserskim debiutem. Światowa premiera obrazu odbyła się w konkursie głównym na MFF w Berlinie, gdzie został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem. Mroczny, brutalny, tajemniczy i pochłaniający bez reszty – jest przejmującą opowieścią o systemowej przemocy, uwikłaniu, mizoginii i klasowym poczuciu winy. Film wszedł na ekrany polskich kin z reżyserską, autorską wersją plakatu.

W trakcie postępowania rozwodowego Maria wraz z dziećmi przenosi się do starej rodzinnej posiadłości na meksykańskiej wsi. Na miejscu dowiaduje się, że w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła siostra gospodyni Maríi. Kiedy bohaterka oferuje swoją pomoc, między kobietami zawiązuje się bliska więź.

Przeszukania okolicy nic jednak nie dają, podobnie jak wizyty na lokalnym komisariacie. W sprawę zaangażowana zostaje miejscowa komendantka policji Roberta. Ma ona na głowie własne problemy, próbując odciągnąć syna od interesów z przestępczym podziemiem. Losy trzech kobiet, połączonych tajemniczą sprawą, coraz mocniej splatają się ze sobą w świecie pełnym przemocy, niejasnych wzajemnych zależności i sugestywnego milczenia.

Opinie o filmie

„Oszałamiające wizualnie, przemyślane i głęboko niepokojące” – pisze o filmie Screen International. „Zaciekłość i powaga, z jaką Gallardo odnosi się do negowanych zbrodni meksykańskiego państwa i klas rządzących, ma wymiar tragiczny” – dodaje Guardian. „Film błyszczy jako doznanie zmysłowe” – podkreśla Variety. „Garść Reygadasa, łyżka Martel i szczypta Escalante. Po zmieszaniu mamy the best of latynoamerykańskiego slow” – podsumowują Ekrany.

Natalia López Gallardo to meksykańsko-boliwijska reżyserka filmowa, scenarzystka, montażystka i aktorka. Po ukończeniu studiów filmowych w Meksyku była odpowiedzialna za montaż filmów takich reżyserów jak: Lisandro Alonso, Carlos Reygadas czy Amat Escalante. Jej film krótkometrażowy film „En el cielo como en la tierra” był prezentowany w Tygodniu Krytyki na MFF w Cannes w 2007 roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *