Każda ma motyw, by zabić, ale i alibi. Premierowe „8 kobiet” w Och-Teatrze
30 maja, 2019
24 godziny na miłość w Nowym Jorku. Film „Słońce też jest gwiazdą” w kinach
31 maja, 2019

Niemożliwe staje się możliwe. Film „Dzień czekolady” przenosi do świata fantazji

Film „Dzień czekolady” powstał na podstawie nagradzanej książki Anny Onichimowskiej (fot. mat. pras.)

To opowieść o tęsknocie, miłości i wyobraźni tak potężnej, że niemożliwe staje się możliwe, zmieniając życie wszystkich bohaterów na zawsze. Film przenosi widzów do magicznego świata fantazji Moniki i Dawida – dwojga dzieci, które zmagając się z trudnościami uciekają do krainy wyobraźni. „Dzień czekolady” powstał na podstawie nagrodzonej w Konkursie im. Astrid Lindgren i wpisanej na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, książki Anny Onichimowskiej pod tym samym tytułem. Na planie reżyserowi Jackowi Bławutowi udało się zgromadzić świetną obsadę, m.in. Dawida Ogrodnika, Magdalenę Cielecką, Katarzynę Kwiatkowską, Magdalenę Zawadzką, Tomasza Kota i Marka Bukowskiego. W rolach dziecięcych bohaterów wystąpili Leo Stubbs i Julia Odzimek.

Monikę i Dawida, czyli dwójkę niezwykłych bohaterów, łączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Odkrywają świat, w którym żyją zjadacze poniedziałków, wtorków i kolejnych dni tygodnia. Czy uda im się spełnić marzenie i cofnąć czas?

W filmie można też wraz z nimi odkryć tajemnicę starego zegara i obudzić Skoczka Czasu, który za pomoc żąda zapłaty w czekoladzie. Ponadto można dowiedzieć się kim tak naprawdę jest tajemnicza kotka, którą przygarnął Dawid i dlaczego Monika chodzi w hawajskiej spódniczce hula.

(fot. mat. pras.)

Doceniony i nagrodzony

Film bardzo pozytywnie odbierany jest na polskich i zagranicznych festiwalach. Został również doceniony przez grono pedagogów, którzy wyróżnili go Nagrodą Nauczycieli podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Projekt otrzymał nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz filmu fabularnego Europy Środkowowschodniej, a także nagrodę „Inis” za innowację oraz oryginalność na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kina Dziecięcego w Montrealu w Kanadzie. Reżyser zdobył nominację do Nagrody im. Andrzeja Munka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *