Jego życie to coś więcej niż legenda. Biografia sir Eltona Johna – „Rocketman”
7 czerwca, 2019
„20 lexusów na czwartek”. Wspólna, integrująca podróż w Teatrze WARSawy
8 czerwca, 2019

„Niejednoznaczny i poruszający”. Trwa 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Tegoroczny 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu zainaugurował spektakl „Once” (fot. Katarzyna Chmura)

Podróż poprzez różnorodność form współczesnego teatru pantomimy w Europie proponuje 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, który trwa w Warszawie. Zainaugurował go premierowy pokaz spektaklu „Once”, który powstał dzięki współpracy Warszawskiego Centrum Pantomimy z legendarnym Teatrem Derevo Laboratorium. Anton Adasinsky po raz pierwszy w historii zespołu zdecydował się zrealizować spektakl z aktorami innego teatru. Widzów czekają jeszcze przedstawienia z Czech, Hiszpanii, Niemiec i Polski oraz „Spotkania z pantonimą” poświęcone 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego. – Oryginalna poetyka, zaskakująca wrażliwość i emocjonalność twórców oraz wykonawców przedstawień sprawia, że pantomima wymyka się jednoznacznym definicjom – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Ostapczuk. I taka jest tegoroczna edycja, która potrwa do 16 czerwca.

Po raz pierwszy w Warszawie gościć będzie czeski zespół Lenki Vagnerovej, umiejętne łączący teatr pantomimy z teatrem tańca w przedstawieniu autorstwa Lionela Menarda „Avant tout”. Ze swoim najnowszym spektaklem „Solitudes” powraca długo wyczekiwany zespół Kulenka Teatro z Hiszpanii, którego spektakl w 2015 roku stał się jednym z największych wydarzeń Festiwalu. Jak co roku powstała również przestrzeń do prezentacji mniejszych form teatru pantomimy, tym razem pod nazwą wieczoru „Mime Off”, w trakcie którego zaprezentowane zostaną spektakle z Niemiec i Polski, m.in. „Ulica Niewinna” Zespołu Studia Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz „A Life’s Concept” Teatru Nimu. Na zakończenie „Cafe Panique”, czyli opowiadania Rolanda Topora przedstawione w formie pantomimy w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Pamiętając o 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego, przygotowano specjalny wieczór zatytułowany „Spotkania z pantomimą”, dedykowany pracy jednego z największych twórców tej sztuki teatralnej. – Tegoroczne prezentacje zabiorą widzów w wartościową podróż po świecie teatru świadomego milczenia, ukazując w pełni jego siłę i piękno. Teatru, który pomimo odmiennych korzeni łączy stająca się coraz większym wyzwaniem, idea sztuki poza słowami – podkreśla dyrektor Ostapczuk.

Spektakle biletowane, na spotkania wstęp wolny

Festiwal swoją dziewiętnastą edycją dołączył do jednego z najstarszych festiwali pantomimy na świecie. Spektakle są prezentowane na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego, a „Spotkania z pantomimą” na Scenie Przodownik. Bilety i karnety są dostępne w kasach teatru i online. Wstęp na spotkania jest bezpłatny, ale konieczna jest jednak rezerwacja miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *