Legendarna grupa widziana zza kulis. Dokument „Kult. Film” już na ekranach kin
22 listopada, 2019
Przypadek i przeznaczenie rządzą życiem każdego z nas. „Supernova” już w kinach
22 listopada, 2019

Niebo i piekło, baśń i tragedia w jednym. Film „Aspromonte” na ekranach kin

„Aspromonte” to nowy film z Marcello Fonte i Valerią Bruni Tedeschi (fot. mat. pras.)

To pełna nostalgii opowieść o włoskim południu, małej wiosce i ogromnych emocjach w gwiazdorskiej obsadzie. W rolach głównych występują doskonale znani polskiej publiczności: Valeria Bruni Tedeschi („Zwariować ze szczęścia”) oraz Marcello Fonte („Dogman”). Akcja filmu, opartego na powieści Pietra Criaco, rozgrywa się w latach 50. XX wieku w Kalabrii, gdzie usytuowany jest masyw górski Aspromonte. Miejsce jest nieprzypadkowe, bowiem sam reżyser Mimmo Calopresti wychował się w niewielkim kalabryjskim miasteczku. W jednym z wywiadów przekonywał, że włoskie południe od zawsze naznaczone było pewną duchowością: „Niebem i piekłem, baśnią i tragedią”. Jego nowy film łączy w sobie wszystkie te elementy.

Położone w malowniczym kalabryjskim masywie górskim Aspromonte, niewielkie miasteczko Africo to miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Pozbawione elektryczności i drogi, która łączyłaby je z większymi ośrodkami, skazane jest na izolację.

Porządek życia wyznacza tu natura oraz jasne zasady, którymi kieruje się na co dzień lokalna społeczność. Ma to jednak i złe strony, gdyż w Africo wszystko pozostaje w stanie zawieszenia, co wzmaga jedynie frustrację mieszkańców.

(fot. mat. pras.)

Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce

Czarę goryczy przelewa tragiczna śmierć kobiety w trakcie porodu, gdyż z powodu braku drogi, lekarz nie zdążył na czas. Poirytowani mieszkańcy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i wybudować ją własnymi siłami.

Szansą na socjalizację zapomnianego Africo będzie też przybycie nowej, postępowej nauczycielki. Jej nowoczesny sposób bycia i nieprzeciętna uroda powodują jednak spore zamieszanie i wzburzenie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *