Ikona, dla której sława stała się przekleństwem. Premiera książki „Poli Raksy twarz”
30 marca, 2022
Porażająca paralela losów i kontekst wojenny. „Ginczanka: Przepis na prostotę życia”
3 kwietnia, 2022

Niebezpiecznie aktualna historia. Film „Fabian albo świat schodzi na psy” w kinach

Film „Fabian albo świat schodzi na psy” to ekranizacja powieści Ericha Kästnera (fot. mat. pras.)

To ekranizacja jednej z najważniejszych powieści Republiki Weimarskiej – „Fabian: Historia pewnego moralisty” Ericha Kästnera. W filmie odważnie eksperymentując ze stylem, reżyser Dominik Graf stworzył intrygującą i niebezpiecznie aktualną opowieść o balansowaniu na granicy, której przekroczenie może mieć ogromne konsekwencje. W rolę tytułowego Fabiana wcielił się jeden z najbardziej obiecujących niemieckich aktorów młodego pokolenia – Tom Schilling. Obraz był prezentowany na wielu festiwalach, oprócz konkursu głównego Berlinale, także w Leeds, Haifie, Chicago, Rydze, Denver, Vancouver i Busan (Korea Południowa). Był nominowany w aż siedmiu kategoriach do Niemieckich Nagród Filmowych, zdobywając statuetki za najlepszy montaż i zdjęcia, nominacje.

Berlin, rok 1931. Zmierzch Republiki Weimarskiej. Miejskie życie toczy się tu szybko i intensywnie, choć wciąż pobrzmiewają duchy niezabliźnionych ran z przeszłości oraz niepewność związana z tym, co nadejdzie. Codziennością rządzi chaos, daje się wyczuć wyraźny społeczny ferment. 

Aspirujący pisarz Jakob Fabian do spółki ze swoim najlepszym przyjacielem Stephanem Labude prowadzą nocne życie, odwiedzając coraz to dziwniejsze lokale. Miejsca, gdzie polityczne dyskusje mieszają się z rozmowami o sztuce, a poważne tematy często ustępują taniej rozrywce. Ten osobliwy miejski labirynt wydaje się w równej mierze ekscytujący, co opresyjny. Szansą na odnalezienie właściwej drogi okazuje się dla Jakoba spotkanie z początkującą aktorką, która szybko zweryfikuje jego dotychczasowe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

O reżyserze

Dominik Graf to doświadczony niemiecki reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1952 roku w Monachium. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Wyższej Szkoły Telewizji i Filmu w Monachium. Współpracował z teatrem i telewizją. Dobrze porusza się po filmowych gatunkach – od kina policyjnego przez komedię po melodramaty.

Uznanie przyniosły mu takie filmy, jak „Kotka” (1987), „Niepokonani” (1994) czy „Siostry i Schiller” (2013). Graf jest laureatem wielu prestiżowych nagród, jak chociażby Niemieckiej Nagrody Filmowej czy Nagród Grimme.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *