„Liczą się tylko wielkie marzenia”. Premiera autobiografii Szimona Peresa
13 października, 2020
Nieznany obraz artysty. Reporterska opowieść „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”
14 października, 2020

Nie tylko przywódca, ale człowiek z krwi i kości. „Piłsudski. Portret przewrotny”

To biografia człowieka, mężczyzny pełnego sprzeczności (fot. mat. pras.)

To pierwsza książka, która w taki sposób opowiada o postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z jednej strony wielki wódz, twórca niepodległości i pogromca bolszewików. Z drugiej jednak przywódca, który nie przebierał w środkach, by osiągnąć cel, a swoich przeciwników zamykał w obozach. Przez jednych uważany za odważnego konspiratora, wręcz terrorystę. Przez drugich za tchórza, który jak ognia unikał niebezpieczeństwa. To on zapewnił kobietom w Polsce prawa wyborcze, choć dał się poznać jako mizogin i szowinista. Dzięki biografii autorstwa Macieja Gablankowskiego, w której rozprawia się on z mitami, jakie narosły wokół postaci Marszałka, można poznać prawdziwą twarz Józefa Piłsudskiego. 

Postać Piłsudskiego do dziś budzi wiele sprzecznych uczuć, a to, jakim przywódcą był naprawdę, wciąż pozostaje tajemnicą. Czy rzeczywiście stworzył on niepodległą Polskę, czy tylko przywłaszczył sobie dokonania innych? W jakim stopniu sukces Bitwy Warszawskiej był jego zasługą?

W „Piłsudskim. Portrecie przewrotnym” Maciej Gablankowski prezentuje zupełnie inne spojrzenie na tę genialną, choć skomplikowaną i kontrowersyjną postać. To sprawia, że to biografia, w której Marszałek to nie tylko przywódca, ale także człowiek z krwi i kości z wartościami: mąż, kochanek i ojciec.

O autorze

Maciej Gablankowski to z wykształcenia historyk i amerykanista, z zawodu wydawca, redaktor i menedżer. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci, żeglarz i snowboardzista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *