Historia walki o własny lud i jego najważniejsze wartości. „Królowa wojownik” w kinach
17 lutego, 2023
Słodko-gorzka komedia o nas samych. „Wzrusz moje serce” premierowo w Teatrze Ateneum
18 lutego, 2023

Nie jednowymiarowy bohater, którzy uczy empatii. Film „Wieloryb” już na ekranach kin

Odtwórcą głównej roli w filmie „Wieloryb” jest Brendan Fraser (fot. mat. pras.)

To najnowsze dzieło Darrena Aronofskiego, autora takich hitów jak: „Requiem dla snu”, „Czarny łabędź”, „Źródło” czy „Zapaśnik”. – To wyjątkowy film, który uczy empatii, a główny bohater nie jest jednowymiarowy. Ma swoje wady i zalety. Nie jest ani pozytywny, ani negatywny – przyznał reżyser. Wyjątkowość „Wieloryba” potwierdzają prestiżowe statuetki, które otrzymał już film, ale także opinie wielu dziennikarzy i krytyków. Odtwórca głównej roli Brendan Fraser zdobył za nią Crtics Choice Awards dla Najlepszego aktora, a wcześniej nominowany był do Złotych Globów. Film otrzymał cztery nominacje do nagród BAFTA: za scenariusz adaptowany, charakteryzację, aktora pierwszoplanowego i aktorki drugoplanowej. Włączył się też do oscarowego wyścigu. Ma szansę na statuetki Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategoriach: Najlepszy aktor, Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej i Charakteryzacja.

Charlie już od lat żyje na marginesie świata – uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone.

Podejmuje on próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne zadanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

Aktorzy oddali serce tej produkcji

Amerykańscy widzowie zachwycili się „Wielorybem”, co widać w wymiarze finansowym. Film zarobił w jeden weekend aż 360 tysięcy dolarów. To absolutny rekord otwarcia w 2022 roku dla filmu wprowadzonego do kin w ograniczonej dystrybucji. Reżyser Darren Aronofsky przyznał w jednym z wywiadów, że w tej chwili nie zastanawia się nad tym, jakie zyski przyniesie ani ile na nim zarobi. –Potwierdzam tylko, że na film wydaliśmy ok. trzech milionów dolarów – ujawnił w jednej z rozmów.

Aronofsky nie na pieniądzach skupia swoją uwagę. – Cieszę się, że „Wieloryb” spotkał się z tak pozytywnym oddźwiękiem. To wspaniałe, że ludzie chcą go zobaczyć – podkreśla. – Przy „Wielorybie” miałem okazję współpracować z aktorami, którzy oddali swoje serce tej produkcji. Oni też bardzo się zaangażowali w ten projekt. Z kolei Brendan Fraser, który zagrał Charliego, był niesamowity. Zasługuje na każdą nagrodę – dodał reżyser. Podczas ceremonii Critics’ Choice Awards aktor nie krył ogromnej satysfakcji i radości. Odbierając statuetkę, nie tylko podziękował ze sceny reżyserowi i aktorom, lecz także skierował swoje słowa wsparcia i otuchy do osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Na ekranie partnerują mu m.in. Hong Chau, Sadie Sink i Samantha Morton.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *