Kunsztowne arie i zabawne dialogi. Opera „Cyrulik sewilski” w Teatrze Królewskim
20 grudnia, 2019
W absurdalnych czasach humor to podstawa. „Pan T.” z Pawłem Wilczakiem w kinach
25 grudnia, 2019

Nastroje, przemyślenia, cytaty. Nieznana twórczość Kory w „Miłość zaczyna się od miłości”

Książka „Miłość zaczyna się od miłości” ujawnia, co kryły Zeszyty Kory (fot. mat. pras.)

Kora, kobieca ikona polskiego rocka i liderka kultowego zespołu Maanam, pozostawiła po sobie wyjątkową, ponadczasową muzykę. Piosenka była celem jej życia, dlatego sama tak bardzo walczyła o słowa, które potrafiły wyrazić to, co niewyrażalne. Zawarło to w jedenastu fascynujących dziennikach, ujmujących jej intymny świat przelewany na zwyczajne-niezwyczajne kartki papieru. Książka „Miłość zaczyna się od miłości” to nigdy wcześniej niepublikowane zapiski tej jednej z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiej muzyki.

Kora w kilku Zeszytach, które starannie wybierała w księgarniach lub dostawała w prezencie, przez wiele lat prowadziła notatki. To był jej warsztat literacki, alembik, w którym wrzały i dojrzewały pomysły na piosenki. Ponad rok po jej śmierci Kamil Sipowicz zdecydował się pokazać światu jej intymną pracę nad tekstem, razem z oryginalnymi skreśleniami. – Pokazujemy jej pracę nad słowem, jej wahania oraz różne wersje często tego samego utworu. Mamy zatem teksty Kory głównie z lat 2003–2018, ale także kilka z roku 1983. Czytając uważnie Zeszyty, możemy prześledzić, jak Kora pracowała nad piosenkami, jak tworzyła nowe wersje, jak skreślała, uzupełniała, walczyła o frazę i rytm – mówi mąż artystki.

Można prześledzić, jak powstały utwory zaśpiewane przez nią na płytach „Znaki szczególne” i „Ping pong” oraz kilka piosenek wydanych jako single: „Tu jest mój dom” oraz wstrząsający tekst o księżej pedofilii „Zabawa w chowanego” z 2010 roku. – Te Zeszyty to czarowna pamiątka jej pięknego wewnętrznego świata – dodaje we wstępie do książki Kamil Sipowicz. Dzięki Zeszytom można też odkryć medytacyjną naturę artystki, jej bliskość ze zwierzętami, żarliwą solidarność z kobietami czy poszukiwanie odpowiedzi na ból i cierpienie.

(fot. Dawid Zychowicz/Agencja Gazeta)

Cytaty z Zeszytów

Świat bez nas jest i bez nas będzie

A koniec świata noszę w sobie

Dlatego śmiej się kochaj baw.

Kamil Sipowicz to filozof, wieczny hipis, pisarz, a przez 40 lat towarzysz życia Kory, czyli Olgi Sipowicz.

Moja historia to skoki nagłe zwroty olśnienia i skręty

muzyka nie czyni nas nie śmiertelnymi

ale pozwala nam „Znosić życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *