Filmowa droga do skrytego świata. „Dalajlama. Przez mądrość do szczęścia”
22 maja, 2025
„ZBY/WAR mistrz Warpechowski”. Wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu
29 maja, 2025

Nareszcie wychodzi z cienia geniusza. „Dora Maar. Dwa oblicza miłości”

Nieprzeciętna artystka, która rzuciła wyzwanie jednemu z największych malarzy XX wieku. Zdobyła go, gubiąc przy okazji siebie. Powieść „Dora Maar. Dwa oblicza miłości” przybliża postać kogoś więcej niż tylko kochanki i muzy Pablo Picassa. Ta wybitna artystka odegrała znaczącą rolę w rozwoju fotografii XX wieku. To również historia miłości dwóch potężnych osobowości artystycznych, pełna euforycznych uniesień i bolesnych upadków. „Ktokolwiek spotyka Dorę, ulega czarowi jej okrytej tajemnicą natury, inteligencji, błyskotliwości i magicznej aury, która ją otacza. Paryż cię kocha, ma chère” – zwykł o niej mówić Paul Éluard. Jak zdolna rysowniczka Henriette Theodora Markovitch przeobraziła się w znakomitą fotografkę? W jakich okolicznościach poznała, uwiodła i pokochała Pabla Picassa? I dlaczego kochanek nazywał ją „kobietą płaczącą” oraz „maszynką do cierpienia”? To pierwsza powieść biograficzna autorstwa Bettiny Storks. 

Paryż, rok 1928. Henriette Theodora Markovitch, córka Francuzki i Chorwata, stara się o przyjęcie do paryskiej Academie des Beaux-Arts – bezskutecznie. To jednak nie powstrzymuje ambitnej dziewczyny przed rozpoczęciem kariery fotografki. Tak rodzi się Dora Maar, ikona fotografii awangardowej. Jej zdjęcie „Portret Ubu” staje się sensacją i swoistym manifestem surrealizmu w tej dziedzinie.

Dora trafia w kręgi francuskiej bohemy i zaprzyjaźnia się z takimi sławami jak Man Ray, André Breton, Paul Éluard, Jean Cocteau, Lee Miller, Gerda Taro i Robert Capa. Pragnie jednak zbliżyć się do najjaśniejszej gwiazdy środowiska artystycznego – Pabla Picassa. Gdy wreszcie jej się to uda, dojdzie do zderzenia, które wpłynie na bieg historii sztuki.

O autorce

Bettina Storks urodziła się w Waiblingen w 1960 roku. Studiowała historię literatury niemieckiej, filologię romańską i kulturoznawstwo na uniwersytetach we Fryburgu i w Tybindze. Obroniła doktorat z historii literatury poświęcony prozie Ingeborg Bachmann. Pracowała jako redaktorka, jednak po otrzymaniu stypendium od Stowarzyszenia Promocji Pisarzy Niemieckich w Badenii-Wirtembergii w 2008 roku całkowicie poświęciła się pisaniu. 

Jej debiutancka książka „The House on the Edge of Heaven” ukazała się w 2016 roku. Od tego czasu pisarka opublikowała kilka powieści historycznych i obyczajowych. Mieszka z rodziną nad Jeziorem Bodeńskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *