Bezradność w obliczu choroby nastolatka z rozbitej rodziny. Film „Syn” już w kinach
17 marca, 2023
„Będzie lepiej”. Artystka Mika Urbaniak szczerze o uzależnieniu, chorobie i miłości
22 marca, 2023

Namiętność nie ma wieku. Film „Jezioro Słone” o miłości i seksie po sześćdziesiątce

W roli głównej wystąpiła Katarzyna Butowtt, a partneruje jej m.in. Jacek Poniedziałek (fot. Virginie Surdej)

To film, który porusza tematy przez innych zamiatane pod dywan. Reżyserka i scenarzystka Kasia Rosłaniec od zawsze kroczyła własną drogą i nigdy nie bała się tematów tabu. Tym razem postanowiła na pierwszym planie umieścić osoby po sześćdziesiątce, przedstawić ich wątpliwości i dylematy, opowiedzieć o ich miłosnym i erotycznym życiu, a także pokazać, że namiętność nie ma wieku. „Jezioro Słone” to kolejny w jej dorobku film. Wcześniejsze „Galerianki”, „Bejbi Blues” i „Szatan kazał tańczyć” wzbudziły ogromne emocje nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Rosłaniec otrzymała za nie wiele nagród – w tym Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale. W rolach głównych występują: Katarzyna Butowtt i Krzysztof Stelmaszyk, którym partnerują m.in. Jacek Poniedziałek, Adam Ferency czy Dorota Kolak. „Jezioro Słone” było premierowo pokazywane na festiwalu w Toronto.

Helena miała w życiu tylko jednego kochanka, swojego męża. Paweł zapewniał jej erotyczne spełnienie, finansowe bezpieczeństwo. Mają troje dorosłych dzieci. Kiedy na jaw wychodzi, że mężczyzna ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy w życiu przejmuje kontrolę nad swoim życiem.

Wszystko, co się dzieje, jest dla niej nowe, nieznane i ekscytujące. Chce go zdradzić? Chce się wyrwać spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Najważniejsze dla niej jest pozostanie wierną samej sobie.

(fot. Virginie Surdej)

O reżyserce

Kasia Rosłaniec to scenarzystka i reżyserka – absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz kursu reżyserskiego w Wajda School. W 2008 roku napisała i wyreżyserowała swój debiut „Galerianki”, który zdobył kilkadziesiąt nagród międzynarodowych i przez trzy tygodnie był nr 1 polskiego box office – gromadząc ponad 580 tys. widzów.

Jej drugi film „Bejbi Blues” zdobył liczne nagrody, w tym Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale w 2013 roku i przyciągnął do polskich kin 430 tys. widzów. Trzeci obraz Rosłaniec to eksperymentalny „Szatan kazał tańczyć”, który miał premierę na SXSW w USA w 2017 roku. Zdobył on nagrody w Krakowie, Walencji oraz Hamburgu i jest dystrybuowany na świecie przez Amazon Prime Video.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *