„Słoń umiał wszystko załatwić”. Biografia w 5. rocznicę śmierci Artura Hajzera
7 lipca, 2018
„Targane tęsknotą za świetnością i marzeniami o potędze”. Reportaż o Indiach
8 lipca, 2018

Należą do pierwszej ligi światowego popu. Nowa płyta Years & Years już jest!

„Paolo Santo” to drugi album w dorobku Years & Years (fot. mat. pras.)

Ich występ na tegorocznym Open’er Festival był okazją do wspólnego świętowania z polskimi fanami. Zaledwie dzień wcześniej ukazała się druga płyta muzyków z Years & Years zatytułowana „Palo Santo”. Album, z którego pochodzą piosenki „All For You”, „Sanctify”, „If You’re Over Me” i tytułowy utwór promujący wydawnictwo, został zapowiedziany w specjalnym zwiastunie, którego narratorką była Judi Dench. Obok niej pojawił się także gwiazdor z Tajlandii – Vithay Pansringarm. 10 lipca w londyńskim Roundhouse odbędzie się uroczysta premiera płyty.

Olly Alexander to jedyny w swoim rodzaju lider zespołu, który jest świadomy odpowiedzialności, jaka ciąży na osobie ze statusem gwiazdy pop. Jego dojrzałość objawia się w skali oraz ambicjach, jakie grupa zawarła na swoim nowym albumie. Każda mniejszość jest na nim większością i wszyscy są mile widziani. Nazwa płyty – „Palo Santo” to tajemnicze miasto na odległej planecie, na której gatunek ludzki jest niezwykłą rzadkością, czczoną i uwielbianą przez społeczeństwo androidów.

Album to zwrot zespołu w stronę muzyki z różnych zakątków świata. Pełnokrwista, eskapistyczna fantazja, a jednocześnie komentarz społeczny. Years & Years sięgają bowiem po futurystyczny pop, czerpiąc inspirację nie tylko z kultowych dzieł science-fiction, ale też z dorobku takich artystów, jak David Bowie, Prince czy Lady Gaga. Na drugiej płycie Olly i koledzy z zespołu stworzyli przestrzeń do opowiedzenia bardzo osobistych historii dotyczących tożsamości, seksualności, performance’u oraz co oznacza być człowiekiem.

(fot. mat. pras.)

Dobre recenzje

Na albumie znalazł się imponujący zestaw współpracowników, w tym m.in. Kid Harpoon, Greg Kurstin, Julia Michaels, Justin Tranter, Steve Mac, Jessie Shatkin i Sarah Hudson. Na „Palo Santo” mniejszości dochodzą do głosu, pop zamienia się w przeżycie wspólnotowe i każdy jest zaproszony do uczestnictwa w wyjątkowej podróży.

W mediach ukazały się już pierwsze recenzje płyty. „Mocny pop… całkowicie rozbrajający” – to magazyn „Q”, który ocenił drugą płytę Years & Years na 4/5, a w „Dork” czytamy: „Zachwycające, kompletne dzieło. Stawia wysoką poprzeczkę innym popowym płytom”.

Cztery single promujące album

Do tej pory Years & Years zaprezentowali cztery utwory z nadchodzącego albumu: „All For You”, „Sanctify”, „If You’re Over Me” i tytułowy „Palo Santo”. W drugim z nich Olly Alexander powraca do czasów kiedy miał 13 lat i tańczył w sypialni do „Slave 4 U” Britney Spears. Łączy to ze stale obecnymi w twórczości Years & Years wpływami brytyjskiego popu. – Robiąc klip do „Sanctify”, wpuszczam słuchaczy do swojego umysłu. Chcę zabrać ludzi w dziką i cudowną podróż przez moje marzenia, do świata, który jest zupełnie różny od naszej codzienności. Myślałem o tej krainie od dawna. To z niej czerpałem mnóstwo inspiracji do opowiadania historii o tożsamości, seksualności, sławie i byciu muzykiem – wyjaśnia wokalista.

Lider Years & Years dodaje, że w klipie ukryto dużo smaczków i ma nadzieję, że słuchacze będą odczuwali olbrzymią przyjemność z ich odkrywania. – Proszę, by nasi fani dali się ponieść wyobraźni. Moi idole popowi zawsze imponowali mi fantazją. Postanowiłem, że sam spróbuję zostać taką gwiazdą i stworzyć coś, co będzie ambitne, dziwaczne i bardzo seksowne – przyznaje.

Rok 2015 należał do nich

Pomimo młodego wieku muzycy mogą pochwalić się już sporym doświadczeniem scenicznym. W 2014 roku występowali na licznych festiwalach, m.in. Bestival, Latitude czy Tauron i supportowali Sama Smitha. Rok 2015 był dla ich kariery przełomowy. Zwyciężyli w kolejnej edycji prestiżowego plebiscytu BBC Sound, grali na największych scenach festiwalowych całego świata, a przede wszystkim wydali debiutancki album.

Płyta „Communion” bez wątpienia była jedną z najbardziej oczekiwanych premier. Nie zabrakło na niej przebojowych singli – z „King” i „Desire” na czele, ale też spokojniejszych propozycji, jak wieńczące krążek „Memo”. Album zadebiutował na szczycie list przebojów i sprzedał się w liczbie niemal 2 milionów egzemplarzy na całym świecie. Cztery single z płyty pokryły się platyną, a zespół otrzymał pięć nominacji do BRIT Awards. Zagrał też wyprzedany koncert na Wembley Arena.

Kolejny koncert w Polsce

Years & Years cały czas intensywnie koncertują, wyprzedając kolejne, coraz większe sale na całym świecie. Zespół ponownie odwiedzi Polskę podczas trasy klubowej. Olly Alexander wraz z kolegami wystąpią 1 lutego 2019 na warszawskim Torwarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *