Jak kolorowy ptak, czyli „Madonny Kory”. Wystawa prac Olgi Sipowicz na Woli
24 maja, 2019
Szczera spowiedź Barszczewskiej. „Amantka z pieprzem” to jej pierwsza biografia
25 maja, 2019

Największa produkcja ostatnich 30 lat! Dramat „Borys Godunow” w Teatrze Polskim

Sztukę w Teatrze Polskim Warszawie wystawia Peter Stein, który w roli tytułowej obsadził Andrzeja Seweryna (fot. Katarzyna Chmura)

To niejednoznaczna i krwawa, oparta na faktach historia Borysa Fiodorowicza Godunowa, cara Rosji w latach 1598-1605. Dramat Aleksandra Puszkina opowiada historię od wyboru nowego cara przez moskiewski Sobór Ziemski po bezpotomnej śmierci Fiodora I, po nagłą śmierć Godunowa, mord na jego synu Fiodorze II aż po objęcie władzy przez Dymitra Samozwańca I. Sztukę w Teatrze Polskim Warszawie wystawia międzynarodowej sławy niemiecki inscenizator Peter Stein, który w roli tytułowej obsadził Andrzeja Seweryna. W całą produkcję zaangażowanych zostało ponad dwieście osób, w tym blisko 50-osobowy zespół aktorski. Twórcy podkreślają, że to największa i najbardziej wymagająca produkcja artystyczna na polskich scenach dramatycznych w ciągu ostatnich 30 lat.

Wieloletnia bezpardonowa walka o wpływy przy równoczesnym niekwestionowanym rozwoju gospodarczym i kulturalnym kraju pod ręką Borysa Godunowa. Usprawiedliwiony „wyższą koniecznością” mord na carewiczu Dymitrze czy wreszcie dojście do władzy. To ledwie początek męczarni Godunowa, co noc śniącego zakrwawione widmo zamordowanego w Ugliczu carskiego dziecka, żyjącego w poczuciu permanentnej opresji ze strony ludu oskarżającego cara o wszelkie swoje nieszczęścia i prześladowanego możliwością pojawienia się samozwańca chcącego odebrać mu Kreml.   

Godunow umiera, a jego rodzina zostaje brutalnie zamordowana. Moskwę przy wsparciu Polaków i Kozaków zajmuje Grigorij Otriepiew podający się za syna Iwana IV Groźnego, Dymitra. Kreml, Moskwa i Rosja ze swym ludem nie znajdą jednak ukojenia pod rządami nowego cara, jak nie znalazła go aż do śmierci umęczona dusza Borysa Godunowa.

(fot. Katarzyna Chmura)

Obsada i twórcy

Spektakl reżyseruje Peter Stein, twórca słynnej monumentalnej „Orestei”, „Fausta” wystawionego na EXPO w Hannoverze w 2000 roku czy „Rozbitego dzbana” z Klausem Marią Brandauerem w Berliner Ensemble. Za opracowanie tekstu obok Steina odpowiada Marek Radziwon. Dekoracje to dzieło Ferdinanda Wögerbauera, kostiumy – Anna Maria Heinreich, reżyseria światła – Joachim Barth, muzyka – Massimiliano Gagliardi, a asystentem reżysera jest Maksymilian Rogacki. producent wykonawczy/asystent reżysera to Anna Wachowiak, inspicjent/asystent reżysera – Przemysław Pawlicki, natomiast suflerem – Małgorzata Ziemak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *