Apokalipsa rozpocznie się pod powierzchnią wody. Thriller „Wilcze echa” w kinach
5 kwietnia, 2019
„Przed nimi nie ma już przyszłości”. Dramat „Płatonow” w Collegium Nobilium
5 kwietnia, 2019

Najtrudniej wracać tam, gdzie nikt na nas nie czeka. Film „Powrót” w kinach

W główną rolę wciela się Sandra Drzymalska, debiutująca na dużym ekranie, której partneruje Katarzyna Herman (fot. mat. pras.)

Psychologiczny dramat porusza problem wykluczenia przez najbliższych i hipokryzji religijnej. „Powrót” to najnowszy film Magdaleny Łazarkiewicz, zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Reżyserce zależało na mniej popularnych aktorach w obsadzie, co miało na celu podkreślenie wiarygodności opowiadanej historii. Dlatego w rolę Uli wciela się Sandra Drzymalska, debiutująca na dużym ekranie absolwentka krakowskiej PWST, a partnerują jej Agnieszka Warchulska, Mirosław Kropielnicki, Tomasz Sobczak i Katarzyna Herman. Wśród młodej obsady znalazł się również Stanisław Cywka znany z „Królewicza Olch” oraz Bartosz Gelner.

Magdalena Łazarkiewicz jest autorką takich filmów jak „Ostatni dzwonek”, „Białe małżeństwo”, „Odjazd” (wspólnie z Piotrem Łazarkiewiczem), „Na koniec świata” czy „Maraton tańca”. Wyreżyserowała seriale „Ekipa” z Agnieszką Holland i Kasią Adamik oraz „Głęboka woda” z Kasią Adamik i Olgą Chajdas.

– W „Powrocie” nie występujemy ani przeciw kościołowi, ani przeciw księżom. To raczej historia o tym, jak trudno żyć według głoszonych oficjalnie zasad i wartości. Nawet jeśli to wartości ze wszechmiar słuszne – mówi Łazarkiewicz. Jak dodaje reżyserka, film nie mówi o religii ani ludziach wierzących, ale o pewnym mechanizmie. Mechanizmie odrzucenia i bycia odrzuconym. Ale też o tym, że za kłamstwo, uleganie fałszywym przesłankom w życiu płaci się cenę”.

(fot. mat. pras.)

Pozytywne opinie oraz nagrody

Pojawiły się już przychylne recenzje filmu. Jak pisze Magdalena Środa: „niewiarygodny, wstrząsający, obnaża całą hipokryzję „świętej rodziny”, doskonale zagrany (…) Ten film jest jak uchylenie okna: nie tyle przewietrza atmosferę co pozwala zrozumieć w jak wielkim zaduchu żyjemy.”. Pozytywną opinię zostawiła też działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka Wanda Nowicka: „Znakomity i poruszający film o różnych formach przemocy wobec kobiet (…) Film symboliczny, wielopłaszczyznowy i uniwersalny. Co więcej, znakomicie zrobiony, trafne choć bardzo oszczędne dialogi (…) Wreszcie, bardzo piękne zdjęcia, świetna gra aktorska”.

„Powrót” został uznany najlepszym filmem 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto. Otrzymał również nagrodę specjalną jury oraz nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago, a także m.in. nominacje do nagród na RomeFilmFest oraz Camerimage. Aautorem zdjęć jest Wojciech Todorow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *