Ponowny ślub z mężem lub żoną? Komedia „(Nie)długo i szczęśliwie” już w kinach
14 stycznia, 2022
Co siedzi w głowie seryjnej morderczyni? Laureatka Złotej Palmy „Titane” w kinach
14 stycznia, 2022

Najlepsze światowe aktorki w rolach najlepszych agentek świata. Film „355” w kinach

Szpiegowskie kino akcji na najwyższym poziomie (fot. mat. pras.)

Największe agencje wywiadowcze z różnych stron świata wpadają na trop międzynarodowej organizacji przestępczej, która planuje globalny atak zagrażający bezpieczeństwu ludzkości. Jest oczywiste, że żaden – nawet amerykański wywiad w pojedynkę nie ma szans w konfrontacji z nowym zagrożeniem. Do życia powołana zostaje więc międzynarodowa ściśle tajna super grupa pod kryptonimem 355, w skład której wchodzą najlepsze agentki z nierzadko wrogich sobie wywiadów. Grupa indywidualności o niezwykłych zdolnościach i umiejętnościach musi pokonać dzielące je różnice i stanąć do walki o bezpieczeństwo świata. Film „355” w reżyserii Simona Kinberga to dynamiczny, trzymający w napięciu dreszczowiec szpiegowski, w którym główne role zagrały jedne z najlepszych aktorek świata – zdobywczynie Oscarów Penélope Cruz i Lupita Nyong’o, a także Jessica Chastain i Diane Kruger, którym partnerują Sebastian Stan i Édgar Ramírez. Chastain jest zresztą jedną z producentek obrazu. – To film współtworzony przez kobiety, o kobietach – i również dla kobiet. Bo dlaczego tylko mężczyźni mają dobrze się bawić na kinie akcji? – pyta aktorka.

Gdy ściśle tajna broń technologiczna trafia w ręce najemników, nieprzewidywalna agentka CIA Mason „Mace” Brown (w tej roli Jessica Chastain) musi połączyć siły z rywalkami ze szpiegowskiego świata: nieustraszoną niemiecką agentką Marie (Diane Kruger), byłą sojuszniczką z MI6 i specjalistką od nowych technologii Khadijah (Lupita Nyong’o) oraz utalentowaną kolumbijską psycholożką Gracielą (Penélope Cruz). Świetnie wyszkolone i twarde ponad wszelką miarę agentki czeka niebezpieczna misja, której celem jest odzyskanie wykradzionej broni. W tym celu będą również musiały stawić czoła tajemniczej Lin Mi Sheng (Bingbing Fan), która śledzi każdy ich ruch.

Akcja filmu przenosi bohaterki w różne miejsca świata, od urokliwych paryskich kafejek oraz zatłoczonych marokańskich targowisk po eleganckie przestrzenie domów aukcyjnych Szanghaju. Mace, Marie, Khadijah oraz Graciela będą musiały pokonać własne uprzedzenia i nauczyć się wzajemnie sobie ufać, by uchronić świat przed zagładą.

Co kryje się pod kryptonimem „355”?

To ostatnia nieodkryta zagadka wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Posługiwała się nim tajemnicza agentka, której tożsamości nigdy nie odkryto. Wiadomo jedynie, że odegrała kluczową rolę w działaniach tzw. „siatki szpiegowskiej Culper”, którą powołał do życia sam Jerzy Waszyngton. Agentka miała przekazywać amerykańskim generałom informacje o ruchach brytyjskich wojsk. Działalność organizacji była owiana tajemnicą, również ze względu na wielowymiarowy system kodów chroniących tożsamość agentów i agentek, a także miejsc, w których przebywali.

System sprawdził się do tego stopnia, że do dziś nie udało się go całkowicie poznać. I dlatego dziś, prawie dwieście pięćdziesiąt lat później wciąż nie wiemy, kim była ta kobieta. Jej dokonania nie zostały jednak zapomniane: agentki różnych światowych agencji wywiadowczych ciągle korzystają z kryptonimu „355”. Twórcy nie mogli zatem wybrać innego tytułu dla opowieści szpiegowskiej, w której jedne z najbardziej znanych aktorek współczesnego kina wcielają się w zakonspirowane agentki ryzykujące życie, by uratować świat.

Twórcy filmu

Reżyserem „355” jest uwielbiający zaskakujące kino gatunkowe Simon Kinberg – reżyser, producent i scenarzysta specjalizujący się w wysokobudżetowych widowiskach wykraczających poza ogólnie przyjęte granice kina gatunkowego, m.in. „Mrocznej Phoenix”, „Deadpoola”, „Marsjanina” oraz filmów z cyklu „X-Men”. Scenariusz napisali wspólnie Theresa Rebeck i Simon Kinberg, w oparciu o wymyśloną przez nią historię.

Za produkcję filmu, powstałego we współpracy z FilmNation Entertainment, odpowiadają Jessica Chastain i Kelly Carmichael z ramienia Chastain’s Freckle Films oraz Simon Kinberg z ramienia Genre Films. Producentem wykonawczym filmu został Richard Hewitt. Autorem zdjęć do filmu jest Tim Maurice-Jones, BSC, za scenografię odpowiadał Simon Elliott, zaś kostiumy zaprojektowała Stephanie Collie. Montażem filmu zajęli się Lee Smith oraz John Gilbert, natomiast muzykę skomponował Tom Holkenborg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *