Eddie urodził się w Lipsku. Czuł się obywatelem kraju, w którym przyszedł na świat. Do czasu. Dojście Hitlera do władzy i szerzący się antysemityzm odmieniły życie trzynastoletniego wtedy chłopca i jego rodziny, z którą był silnie związany. Dzięki ojcu, nowym dokumentom i tożsamości Eddie Jaku kontynuował naukę. Stał się specjalistą w zakresie inżynierii maszyn. Te nabyte umiejętności uratowały mu życie w Auschwitz. Stał się najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemi z wyboru. Jego życie pełne było nieoczekiwanych zwrotów akcji – ucieczek, prób przetrwania, czy nawet powrotu do obozu. Najważniejsza pozostawała dla niego nadzieja – i to ona zdecydowanie definiuje jego opowieść. Dlatego przeżył i jest szczęśliwy. Pełen nadziei, pokory, empatii oraz miłości. Do świata, do ludzi, do swojej historii i do siebie samego.
„Moi drodzy przyjaciele, nazywam się Eddie Jaku i stoję tu dziś przed wami jako ocaleniec z Holocaustu i świadek najbardziej przerażających czasów w historii ludzkości. Byłem młodym, dumnym Niemcem. Myślałem, że to najlepsza kultura, która mogła być dana młodemu człowiekowi jak ja. Jak bardzo byłem w błędzie…” – tak Eddie Jaku rozpoczął swoje słynne na całym świecie wystąpienie na TEDx.
O autorze
Eddie Jaku urodził się jako Abraham Jakubowicz w Niemczech w 1920 roku. Podczas II wojny światowej był więziony w obozach koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Auschwitz. W 1945 roku wysłany na „marsz śmierci”. Udało mu się jednak uciec. W końcu został uratowany przez żołnierzy alianckich.
W 1950 roku wraz z rodziną przeniósł się do Australii, gdzie mieszka do dziś. Jaku jest wolontariuszem w Muzeum Żydowskim w Sydney od momentu jego powstania w 1992 roku. Eddie jest żonaty od 74 lat. Z żoną Flore mają dwóch synów, wnuki, a nawet prawnuki. W 2020 roku obchodził swoje setne urodziny.