Koniec muzycznych zmagań w Toruniu. Oto laureaci 6. Konkursu Skrzypcowego
8 października, 2024
Żywe barwy i subtelne gry światła. Wystawa „Kapiści. Sto lat!” w Krakowie
10 października, 2024

Nagradzane na świecie filmy i oscarowi goście. Program 15. Festiwalu Kamera Akcja

135 filmów, łącznie stacjonarnie i online, ponad 60 gości, w tym laureaci Oscara, twórcy docenieni w Cannes czy wschodzące gwiazdy kina. Oprócz seansów także spotkania, warsztaty i dyskusje z twórcami. To wszystko w ramach jedynego w Łodzi festiwalu filmów fabularnych Kamera Akcja, który odbędzie się w dniach 24-27 października w Monopolis, Szkole Filmowej w Łodzi oraz w Muzeum Kinematografii. – Na tegorocznej edycji przypominamy o wielkich postaciach, które inspirują współczesnych kinofili – mówi dyrektorka Malwina Czajka. Połączenie „starego” z „nowym” odzwierciedla program tegorocznej, jubileuszowej 15. edycji. Obok pokazów klasyki, m.in. retrospektywy Claude’a Sauteta (czołowego twórcy kina francuskiego, autora kultowych „Okruchów życia”) znalazły się najgłośniejsze tytuły nagrodzone w ciągu ostatniego roku w Cannes czy Berlinie („Dziewczyna z igłą” i „Ukryty motyw”). Z jednej strony – najgłośniejsze debiuty, a z drugiej – nowe dzieła mistrzów kina. Patronem medialnym festiwalu jest portal Kultura wokół Nas.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów festiwalu jest „Megalopolis” Francisa Forda Coppoli. Reżyser pracował nad nim przez ponad 40 lat. Epicka, futurystyczna opowieść przenosi nas do przyszłości. W roli głównej w filmie występuje Adam Driver. – Zależy nam na pokazywaniu kina, które budzi skrajne emocje, prowokuje do poważnej, wciągającej dyskusji, nikogo nie pozostawia obojętnym – tłumaczy Przemysław Glajzner, dyrektor Kamery Akcji. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. przegląd twórczości Coralie Fargeat, objawienia i laureatki tegorocznego festiwalu w Cannes. Francuska reżyserka zadebiutowała filmem „Zemsta” (2017), a jej najnowszy film „Substancja” (2024), to mieszanka thrillera i kina zemsty z Demi Moore w roli głównej.

W programie festiwalu znalazły się 22 pokazy przedpremierowe wprost z Cannes i Berlinale. Wśród nich są m.in. „Apetyt na więcej. La Cocina” z Rooney Marą w roli głównej, „Ukryty motyw” Gustava Möllera oraz „Grand Tour” Miguela Gomesa (nagroda za reżyserię w Cannes). Ponadto odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Kneecap. Hip hopowa rewolucja” Richa Peppiatta (irlandzki kandydat do Oscara) oraz „Kąpiel diabła” duetu Severin Fiala i Veronika Franz (nagroda Srebrnego Niedźwiedzia za zdjęcia na Berlinale). Po pokazie filmu „BlackBerry” odbędzie się spotkanie „SpoilerMaster Live” z Michałem Oleszczykiem.

Premierę podczas Kamery Akcji będzie miała także „Czerwona droga” Lotfi Achour ze zdjęciami Wojciecha Staronia, która zachwyciła widzów podczas tegorocznego festiwalu w Locarno. Twórcy spotkają się z widzami po seansie.

Przegląd kina rumuńskiego, VHS Hell oraz polskie tytuły

Podczas łódzkiego święta kina odbędzie się przegląd kina rumuńskiego, którego bohaterem będzie m.in. Radu Jude, autor nagrodzony przed kilkoma laty Złotym Niedźwiedziem w Berlinie. „Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata” to jego nowy film, będący kąśliwą satyrą na świata kapitalizmu, wyzysku, dyskryminacji i hipokryzji. W ramach sekcji „Rumuński Akapit” odbędzie się również pokaz najciekawszych rumuńskich filmów krótkometrażowych ostatnich lat. W tym roku do Łodzi powróci także kolektyw VHS Hell, na którego pokazach z lektorem na żywo można zobaczyć absurdalne i fascynujące zarazem filmy klasy B. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć „Demonoid: Messenger of Death” Alfredo Zacaríasa.

Festiwal otworzy przedpremierowy pokaz „Dziewczyny z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna. Film trafił do Konkursu Głównego tegorocznego festiwalu w Cannes (duński kandydat do Oscara). Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem oraz producentem Mariuszem Włodarskim. Ponadto pokaz filmu „Pod wulkanem”, który został ogłoszony jako polski kandydat do Oscara. Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany film „Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka. Z Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni na Kamerę Akcję trafi również „Lany poniedziałek” Justyny Mytnik. Po seansie publiczność będzie miała okazję spotkać się z ekipą filmu, m.in. z producentką Martą Gmosińską, autorem zdjęć Maciejem Twardowskim oraz montażystą Nikodemem Chabiorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *