Niepokojąca wizja przyszłości. „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę” w kinach
24 czerwca, 2022
Listy, grypsy i przekazy ustne więźniów Majdanka. „Bezmiłość” od Sylwii Winnik
29 czerwca, 2022

Nadzwyczajny geniusz czy międzynarodowy celebryta? Biografia „Hawking, Hawking”

Kim naprawdę był Stephen Hawking? (fot. flickr.com)

Z całą pewnością był jednym z najbardziej znanych na świecie naukowców swoich czasów, przedstawianym jako największy fizyk po Albercie Einsteinie. Stephen Hawking, mimo ciężkiej choroby uniemożliwiającej samodzielne poruszanie się i porozumiewanie ze światem, uchodził za osobę, która wiedzie udane życie. Jak bardzo nieprawdziwy był to obraz można przekonać się dzięki książce Charlesa Seife, zatytułowanej „Hawking, Hawking. Geniusz i celebryta”. To demaskatorskie dzieło zrywające warstwy mitu otaczającego renomowanego fizyka, rzucające światło na prawdziwą naturę sławy i oszałamiający wpływ geniuszu. „Autor umieszcza wkład Hawkinga do nauki w kontekście i sięga głębiej niż inspirująca, lecz tragiczna opowieść o geniuszu uwięzionym w nieprzydatnym ciele. Bardzo potrzebna książka” – zauważa Sabine Hossenfelder, autorka książki „Lost in Math”.

Kim naprawdę był Stephen Hawking, człowiek, którego prochy spoczywają dziś w Opactwie Westminsterskim, pomiędzy grobowcami Isaaca Newtona i Karola Darwina? Powszechnie postrzegano go jako uosobienie geniuszu. Przykuty do wózka inwalidzkiego, niezdolny do wypowiedzenia jednego słowa, Hawking stał się symbolem władzy rozumu nad materią, międzynarodowym celebrytą, który zapisał się w zbiorowej wyobraźni jako najlepszy na świecie fizyk i najbardziej błyskotliwy umysł. Nie był ani jednym, ani drugim.

W książce „Hawking, Hawking” Charles Seife pokazuje zupełnie nowy portret wielkiego fizyka. O tym, że zasłużył na miejsce w panteonie naukowych sław i wywarł wpływ na życie tak wielu ludzi, nie zdecydowały ani jego osiągnięcia – niezależnie od ich znaczenia – ani jego rozdzierająca serce historia życia. Hawking był nadzwyczajnym geniuszem, ponieważ chcieliśmy, żeby nim był. Podzieliliśmy jego pragnienie.

„Przez 30 ostatnich lat swojego życia Stephen Hawking był najsłynniejszym naukowcem na świecie. Ta niezwykle absorbująca, momentami niepojąca opowieść pokazuje, dlaczego tak było. Kreślone przez autora, znakomite objaśnienie prac naukowych Hawkinga sprawia, że otrzymujemy pierwszorzędną biografię znaczącej postaci świata nauki, ale Seife daje nam też wyjątkowo niepokojący obraz rozmyślnie tworzonego mitu. To niezbyt pochlebna, aczkolwiek wybitna biografia giganta dwudziestowiecznej fizyki” – pisze „Kirkus”.

O autorze

Charles Seife jest profesorem dziennikarstwa w należącym do Uniwersytetu Nowojorskiego Instytucie Dziennikarstwa im. Arthura L. Cartera. Z wykształcenia matematyk (ukończył Uniwersytet Yale), od blisko trzech dekad pisze o naukach ścisłych i matematyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *