„Abakanowicz. Trauma i sława”. Pierwsza biografia najgłośniejszej polskiej artystki
4 czerwca, 2023
„Się żyje. Kora”. Jedyna taka biografia utkana z prywatnych źródeł artystki
8 czerwca, 2023

Naczelny humorysta kraju w kapciach i na kanapie. „Papcio Chmiel udomowiony”

Jaki był Papcio Chmiel w domu i jako ojciec? (fot. mat. pras.)

Jest mentalnym ojcem kilku pokoleń Polaków zaczytanych w przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Papcio Chmiel stał się dobrem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni, wychowawcą i naczelnym humorystą kraju. Dzięki wspomnieniom jego dzieci, Monique i Artura, można teraz poznać go jako ojca, człowieka i obywatela codzienności. Także w tej życiowej roli był niezwykły, co łączyło się z fajerwerkami, ale też uczyło obrony swojej inności w grupie rówieśników. Domową codzienność zamieniał im w świat zabawy i działania wyobraźni. Jednocześnie zajmująco uczył historii, przyrody, radzenia sobie z trudnościami. Często jednak taty brakowało. Znikał w pracowni. Nie chodził na wywiadówki, nie wysłuchiwał młodzieńczych zwierzeń, nie doradzał, gdy Monique i Artur szukali swoich miejsc w życiu. Sprawdźcie, jaki był Papcio w kapciach i na kanapie?

Jego córka Monique została artystką, a syn Artur – inżynierem. Ich wybory odzwierciedlają złożoną osobowość taty. Bywają krytyczni wobec niego, ale przede wszystkim szczerzy, są niezwykle mu wdzięczni i dumni z niego. Stworzyli razem barwne trio. O tym, co przeżyli podczas tej wspólnej wędrówki przez dziesięciolecia, opowiada ta książka autorstwa trio: Monique Chmielewska-Lehman, Artur Chmielewski i Karolina Prewęcka.

„Nie ma takiego wejścia, żeby nie było z niego wyjścia” (Księga XIX)

„Upłynęły już 3 minuty nowego roku, a ja jeszcze nie zrobiłem żadnej hecy. Czyżbym miał spóźniony zapłon humoru?” (Księga XVI)

„Panowie, ten Bałtyk to właściwie jezioro czy ocean?” (Księga VII)

„Serce mi pika jak klapa u śmietnika” (Księga XVI)

O autorach

Monique Chmielewska-Lehman to polska artystka, malarka, graficzka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych na całym świecie i twórczyni gobelinów. Córka Papcia Chmiela.

Artur B. Chmielewski to polski naukowiec, pracownik centrum badawczego NASA, menedżer licznych projektów, kierownik misji kosmicznych. Syn Papcia Chmiela.

Karolina Prewęcka to absolwentka dziennikarstwa i etnografii na UW, dziennikarka prasowa i autorka wielu książek biograficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *