Jego talent fascynuje pokolenia. Zbiór wierszy Baczyńskiego w jednym tomie
12 sierpnia, 2018
To oni zmienili bieg historii. Superprodukcja „303. Bitwa o Anglię” już w kinach
17 sierpnia, 2018

„Nabytki” z Wyczółkowskim na czele. Nowa – urodzinowa wystawa w Bydgoszczy

Nowy obraz „Dziedziniec arkadowy zamku na Wawelu” z 1915 roku pędzla Leona Wyczółkowskiego (fot. desa.pl)

Najcenniejsze, a zarazem najciekawsze obiekty pozyskane do zbiorów muzealnych w ciągu ostatnich dziesięciu lat znalazły się na wystawie „95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki”. Są to m.in. dawne fotografie, broń i militaria, rzemiosło, ceramika oraz dzieła Leona Wyczółkowskiego. Prezentację tych wyjątkowych muzealiów uzupełniają te pochodzące z wcześniejszych darowizn, przekazów i zakupów, tworzące grupę reprezentatywną zabytków bydgoskiego Muzeum.

W tym roku przypada 95. rocznica istnienia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. To instytucja kultury powołana w mieście nad Brdą tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i powrocie Bydgoszczy do Macierzy – 5 sierpnia 1923 roku. – To była jedna z pierwszych instytucji w ponownie polskiej Bydgoszczy – podkreśla Michał F. Woźniak, dyrektor placówki. Początkowo jako Muzeum Miejskie z siedzibą w kamienicy na Starym Rynku, posiada bogate tradycje gromadzenia zbiorów sięgające jeszcze czasów pruskich. 8 kwietnia 1937 roku wdowa po Leonie Wyczółkowskim przekazała, zgodnie z wolą artysty, zbiór jego prac. Donacja obejmowała prace olejne, rysunki, akwarele, grafiki, wyposażenie pracowni malarsko-graficznej oraz pamiątki osobiste i odznaczenia, Łącznie aż 942 pozycje.

Założenie w Bydgoszczy po 148 latach zaboru polskiej placówki muzealnej, gromadzącej i popularyzującej pamiątki związane z historią miasta i regionu oraz zabytki o znaczeniu ogólnopolskim i narodowym, było dla ówczesnych mieszkańców wydarzeniem o ogromnym znaczeniu. Oprócz ekspozycji stałej w latach 1923-1939 zorganizowano około 120 wystaw czasowych. Pomyślny rozwój muzeum przerwał jednak wybuch II wojny światowej. Po wojnie otrzymało ono nową siedzibę przy ulicy Gdańskiej 4. Rola placówki w kreowaniu tożsamości regionalnej i narodowej bydgoszczan oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego, nie maleje do dnia dzisiejszego.

Wernisaż wystawy jubileuszowej (fot. W. Woźniak)

Bydgostiany i kolekcje Wyczółkowskiego

Z okazji jubileuszu Muzeum Okręgowego przygotowana została wystawa zatytułowana „95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki”. Ekspozycja stanowi pokaz najcenniejszych i zarazem najciekawszych obiektów pozyskanych do zbiorów muzealnych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Prezentację tych wyjątkowych muzealiów uzupełniają i dodatkowo wzbogacają, specjalnie dobrane artefakty pochodzące z wcześniejszych darowizn, przekazów i zakupów, tworzące grupę reprezentatywną zabytków bydgoskiego Muzeum.

Obok bydgostiany, czyli zabytków związanych z miastem nad Brdą, pokazano także dawne fotografie, archiwalia, broń i militaria, elementy umundurowania, rzemiosło artystyczne, ceramikę, falerystykę, numizmaty, zbiory archeologiczne, apteczne i muzyczne, a także przedmioty codziennego użytku, zabawki czy rowery. Ponadto kolekcje dzieł patrona Muzeum – Leona Wyczółkowskiego, sztuki współczesnej i dizajnu, grafiki i rysunku, sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Wyeksponowano też obraz „Dziedziniec arkadowy zamku na Wawelu” z 1915 roku pędzla Wyczółkowskiego, najnowszy nabytek muzeum. – Dzieło pochodzące z 1915 roku to eksponat bardzo ważny pod względem dokumentarnym, bo pozwala nam precyzyjne datować inne dzieła mistrza – podkreśla dyrektor Woźniak.

(fot. W. Woźniak)

Wystawę w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej można oglądać do 14 października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *