Niepodległość w arcydziełach polskiej sztuki. „Znaki wolności” na Zamku Królewskim
10 listopada, 2018
Mistrzyni kuchni, prekursorka nowoczesności. „Pani od obiadów” polską Julią Child
14 listopada, 2018

Muzyka polska z rożnych perspektyw. Wystawy „Paderewski Chopinowi” i „Konstelacje”

Niektóre spośród 40 obiektów będą prezentowane po raz pierwszy (fot. J. Mozolewski/NIFC)

Jedna poświęcona jest postaci Ignacego Jana Paderewskiego i jego zasługom dla Fryderyka Chopina, druga zaś twórczości kompozytorów polskich między 1918 a 2018 rokiem i ich postawom wobec historii, tradycji i nowoczesności. Takie  dwie nowe wystawy czasowe można zwiedzać w Muzeum Fryderyka Chopina. Obie eksplorują wątek muzyki polskiej z rożnych perspektyw. 

Pianista, kompozytor i polityk, bez którego nie sposób myśleć o polskiej niepodległości. Ignacy Jan Paderewski to charyzmatyczna postać, wzbudzająca emocje do dzisiaj. Wystawa w Muzeum Chopina szuka odpowiedzi na pytanie, jakie są jego zasługi dla Fryderyka Chopina, którym inspirował się całe życie, uznając jego twórczość za wzór sztuki narodowej? Scenariusz tej ekspozycji koncentruje się bowiem na chopinowskich wątkach w jego życiu i działalności.

Niektóre spośród 40 obiektów należących do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina i Biblioteki Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina będą prezentowane po raz pierwszy. Wśród pamiątek znalazły się m.in. cenne autografy muzyczne, jak np. rękopis słynnego „Menueta G-dur”, zbiór portretów pianisty, w tym obraz autorstwa Louisa Frédérica Schützenbergera oraz przedmioty osobiste: wizytówka czy walizka Paderewskiego. Na ekspozycji zaprezentowany zostanie również autograf „Ballady g-moll op. 23” Fryderyka Chopina, pozyskany do kolekcji Muzeum w 2017 roku.

(fot. J. Mozolewski/NIFC)

Inne oblicza Paderewskiego

Jedna z części wystawy poświęcona została kwestiom rejestracji wykonań Paderewskiego. W zaaranżowanej specjalnie przestrzeni można obejrzeć rolkę pianolową i Paderewskiego we fragmencie filmu „Moonlight sonata” z 1937 roku. Dzięki zachowanym programom koncertowym poruszony został też wątek występów pianisty w Europie i Stanach Zjednoczonych i zakorzenienie kompozytora w estetyce romantyzmu. Wystawa ukazuje także inne oblicza Paderewskiego: mówcy, redaktora dzieł wszystkich Chopina i filantropa.

Można ją oglądać w Sali Wystaw Czasowych Muzeum do 13 stycznia 2019 roku. Towarzyszy jej cykl lekcji muzealnych, zaś zwieńczeniem będzie oprowadzanie połączone z koncertem Michała Szymanowskiego w dniu 8 stycznia 2019 roku. Pianista wykona kompozycje Chopina i Paderewskiego.

(fot. Adam Cissowski)

Konstelacje. Muzyka Polska 1918‒2018

Konstelacje to rodzaj mapy, w której niezwiązane ze sobą punkty przecinają się na geometrycznej płaszczyźnie. Wątki i koncepcje w muzyce polskiej ostatniego stulecia tworzą właśnie taką sieć. Ekspozycja „Konstelacje” to rozpisany na blisko 70 utworów komentarz poświęcony postawom kompozytorów wobec historii, tradycji i nowoczesności.

Trzy aspekty, które eksploruje mają swoje odbicie w formie instalacji stworzonej przez projektanta Jana Strumiłło. W ekranach multimedialnych znajdą się nagrania i opisy utworów oraz komentarze kompozytorów i muzykologów w postaci filmów. Na temat pojęcia muzyki polskiej wypowiadają się m.in. Zygmunt Krauze, Wojtek Blecharz, Agata Zubel czy Marcin Stańczyk. Ekspozycję w zabytkowej przestrzeni Muzeum Chopina będzie można oglądać do 3 marca 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *