Intymny portret odpowiedzialnego za horror ludzkości. „Lenin. Dyktator”
8 czerwca, 2018
„Z niewinnych młodych ludzi wychodzą diabły”. Emocjonujący thriller „Czuwaj”
8 czerwca, 2018

Muzyczny hołd dla wielkiego artysty. Wodecki Twist Festiwal w Krakowie

Festiwal potrwa dwa dni i zgromadzi aż kilkuset wykonawców (fot. mat. pras.)

Wielka gala z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej „Tribute to Zbigniew Wodecki”, Mitch&Mitch i ich goście, a także Dziecięcy Twist i liczne niespodzianki. W Krakowie, ukochanym mieście zmarłego przed rokiem artysty rusza I edycja Wodecki Twist Festiwal. Impreza potrwa dwa dni i zgromadzi aż kilkuset wykonawców, m.in. Zdzisławę Sośnicką, Alicję Majewską, Edytę Górniak, Kayah czy Grzegorza Turnaua – Aż szkoda, że nie mogliśmy zaprosić wszystkich, bo nierealne jest, żeby w jednym koncercie zawrzeć życie i spotkania muzyczne taty – mówi Katarzyna Wodecka-Stubbs.

Festiwal otworzy 8 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków długo wyczekiwany przez publiczność koncert poświęcony pamięci Zbigniewa Wodeckiego. Udział w tej uroczystej gali, która zostanie zaprezentowana aż dwukrotnie tego dnia, zapowiedzieli znakomici polscy artyści, wśród nich oddani przyjaciele zmarłego w maju 2017 roku Wodeckiego.

Na scenie w „Tribute to Zbigniew Wodecki” pojawią się: Kayah, Leszek Możdżer, Grzegorz Turnau, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Halina Frąckowiak, Hanna Banaszak, Edyta Górniak, Zdzisława Sośnicka, Beata Rybotycka, Ewa Uryga, Gaba Kulka, Kuba Badach, Adam Bałdych, Mariusz Patyra, Jacek Wójcicki, Sławek Uniatowski, a także wielu innych. Nad całością muzycznie czuwać będzie Tomasz Szymuś.

Duety, przeboje, nowe aranżacje

Ideą koncertu jest spotkanie wykonawców nie tylko z muzyką patrona wydarzenia, ale i z nim samym. – Szukając, zbierając i archiwizując materiały uznaliśmy, że jest tego tak dużo i z tak wielu obszarów muzycznych, że nie wystarczy tego wydać na płytach, ale trzeba to zagrać. Jestem przekonana, że najlepszą formą do pokazania tego wszystkiego jest festiwal – tłumaczy córka Katarzyna Wodecka-Stubbs.

W programie znajdą się więc najpiękniejsze duety, wielkie przeboje z ogromnego i różnorodnego repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, a także muzyczne niespodzianki. Wszystko w nowej odsłonie i przygotowanych specjalnie na to wydarzenie aranżacjach. Widowisko będzie oprawione wyjątkowymi materiałami archiwalnymi.

Drugi dzień poświęcony miłości do Krakowa

Drugi dzień festiwalu poświęcony jest jednej z największych miłości Zbigniewa Wodeckiego – Miastu Kraków i jego z nim przyjaźni. – Całe życie związał z Krakowem, a ten festiwal będzie naszym wspomnieniem o wyjątkowym muzyku i piosenkarzu – podkreśla prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Wstęp na większość wydarzeń tego dnia jest bezpłatny!

Zabrzmią m.in. kompozycje skrzypcowe, dla których talent Wodeckiego jest inspiracją. Zagrają m.in. Agata Szymczewska i Adam Bałdych, Grupa MoCarta czy Mariusz Patyra, który w ostatnich latach często koncertował ze Zbigniewem Wodeckim. Z kolei na scenie OFF-owej, nad którą opiekę sprawować będzie grupa Mitch&Mitch, grane będą i utwory Wodeckiego, i te inspirowane jego twórczością, m.in. przez gości z Brazylii.

Specjalne pasmo festiwal dedykuje najmłodszym fanom muzyki, dzieciom, które zaprasza do krakowskiego Kina pod Baranami. Będzie tam można spróbować swoich sił w śpiewaniu, wziąć udział w konkursach ze znakomitymi nagrodami oraz oczywiście obejrzeć bajki. Na zakończenie
pierwszej edycji festiwalu, we wnętrzach Forum Przestrzenie zaplanowano szalone jam session z udziałem najlepszych krakowskich muzyków i gości festiwalu.

Wspomnienia i rozmowy

Oba festiwalowe dni wzbogacą też liczne wspomnienia i rozmowy z przyjaciółmi, gośćmi wydarzenia i bliskimi Zbyszka, na które zapraszamy na krakowski Rynek Główny. Miejscem spotkań będzie jedno z ulubionych miejsc artysty, w którym sam zawsze się umawiał – Klub Aktora „Loża”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *