Siła kobiet w walce o godność i lepsze jutro. Poruszający film „Lingui” w kinach
8 kwietnia, 2022
Amerykańska klasyka w najlepszym wydaniu. Zekranizowane powieści Johna Steinbecka
10 kwietnia, 2022

Mozaika ludzkich historii. Dokument „Film balkonowy” w kinach, a potem w HBO Max

Dokument Pawła Łozińskiego w kinach od 8 kwietnia i w HBO Max od 17 kwietnia (fot. mat. pras.)

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński w swoim filmowym eksperymencie przygląda się ludziom ze swojego balkonu, zaczepia ich pytaniami, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Jest ich ciekawy, a oni odwdzięczają się mu najintymniejszymi historiami. Bohaterowie „Filmu balkonowego” niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Z kalejdoskopu barwnych postaci jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów stworzył film, który zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny. To też obraz o warsztacie dokumentalisty, który jest ciekawy swoich bohaterów, o więzi, która rodzi się między reżyserem a powracającymi pod jego kamerę przechodniami.

Paweł Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Pod swoim „świeckim konfesjonałem” spotkał ponad 2 tysiące rozmówców. Powstał z tego film o ludziach, Polakach, przechodniach na drodze przez życie. Film, w którym każdy będzie mógł przejrzeć się jak w lustrze.

Dokument zdobył wyróżnienia w Konkursie Głównym oraz Konkursie Polskim, a także dwie Nagrody Publiczności (w Warszawie i Katowicach) podczas 18. Millennium Docs Against Gravity. Produkcja została również doceniona na zagranicznych festiwalach filmowych, zdobywając m.in. nagrody Grand Prix w Locarno i Biarritz oraz nagrodę MDR Award na festiwalu DOK Leipzig. Otrzymała także trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły w kategoriach: Najlepszy film dokumentalny, Najlepsza reżyseria i Najlepszy montaż.

Wielokrotnie nagradzany dokumentalista

– Postanowiłem zatrzymać się i poczekać, aż świat sam do mnie przyjdzie. Stałem na balkonie z kamerą przez dwa lata i łapałem każdego kto pod nią przechodził. Z tych spotkań wyszedł film opowiadający o ludziach – to, co sami chcieli o sobie powiedzieć. I o reżyserze, który był ich ciekawy. Byłem zdziwiony, jak mało znam się na ludziach. Prawie nikt nie jest tym na kogo wygląda. Ludzie niosą w sobie zagadki i tajemnice. Nie dają się łatwo zaszufladkować. Życie jest nie do wymyślenia – mówi Paweł Łoziński.

Jest on autorem ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach. Tworzy pełne emocji autorskie projekty opowiadające o ludziach w sposób niezwykle intymny. Międzynarodowe uznanie zdobył swoim dokumentalnym debiutem „Miejsce urodzenia” (1992). Kolejne filmy – „Siostry”, „Taka historia”, „Chemia”, „Ojciec i Syn”, „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” – uznawane są za nowatorskie, otwierają nowe pola tematów i nieznane przestrzenie w filmie dokumentalnym.

Dystrybutorem filmu jest Against Gravity. Od 17 kwietnia film oglądać będzie można w HBO Max.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *