Dla słynących z urody Polek, XX wiek był czasem walki: o wolną ojczyznę i własne prawa. Wydawałoby się, że nie było wtedy czasu na zajmowanie się modą, ale to właśnie ona dodawała im odwagi i pozwalała poczuć się pięknie. Wyczucie stylu i wyobraźnia stały się ich wizytówką. Dzisiaj kobiety mają coś, czego ich prababkom często brakowało, czyli ogromny wybór. To właśnie on czyni współczesną modę tak fascynującą. Obecne trendy to niewiarygodny miks tysięcy elementów kobiecej garderoby wielu epok.
„Moda to sztuka i choć czasem łączy się z funkcjonalnością, to wiele jej wynalazków istnieje… no właśnie, po nic. A mimo to pozostaje tak ważnym elementem naszego życia, że jesteśmy gotowe na wymarzony żakiet czy spodnie zbierać przez kilka miesięcy albo samodzielnie zmajstrować sobie sukienkę z zasłon, obrusów i materiałów z bazaru. Jesteśmy nawet gotowe przeciwstawić się oficjalnemu programowi władzy, nosząc wyrafinowane, dopasowane sukienki, kiedy kobieta z prawdziwego zdarzenia powinna była nie interesować się modą wcale, a najlepiej nosić wyblakłą szmizjerkę lub bezkształtną koszulę, by łatwiej było jej obsługiwać traktor” – pisze we wstępie autorka „Polskiego piękna”.
Z lewej Karolina Żebrowska, autorka książki „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu” (fot. mat. pras.)
O autorce
Karolina Żebrowska, miłośniczka stylu vintage, domorosła kostiumolożka i krakuska. Swoją pierwszą sukienkę, stylizowaną na ubiór z początku XIX wieku, uszyła ze starej zasłony. Z wykształcenia jest reżyserem filmowym. Jej krótkie filmy: „100 Years of Beauty – Poland” i „Real Women” obejrzały ponad cztery miliony osób.
Autorka z ogromnym dystansem i poczuciem humoru dzieli się swoją pasją na własnym kanale w serwisie YouTube oraz na blogu „Domowa kostiumologia”.