„Pokazuje, co wojna robi z człowiekiem”. Temat tożsamości w filmie „Pod wiatr”
7 grudnia, 2018
„Czechosłowacki elementarz” dla Polaków. „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów”
9 grudnia, 2018

„Moc srebra”. Tradycyjna arabska biżuteria na wystawie w Muzeum Azji i Pacyfiku

Wystawa prezentuje tradycyjne ozdoby z różnych części arabskiego świata (fot. mat. pras.)

Tradycyjne ozdoby z Jemenu zdobione filigranem i granulacją, antyczne ozdoby ze szkła i biżuteria beduińska z Palestyny, biżuteria arabska i berberyjska z Maroka, w tym także amulety chamsa. To wszystko znalazło się wśród eksponatów na wystawie w Muzeum Azji i Pacyfiku, która prezentuje tradycyjne ozdoby z różnych części arabskiego świata. Można ją zwiedzać do 3 marca 2019 roku. Równolegle w Muzeum otwarto wystawę poświęconą twórczości artystów arabskiego pochodzenia w Polsce.

Na wystawie „Moc srebra” prezentowane są ozdoby z Jemenu, Palestyny, Egiptu oraz krajów Maghrebu, pochodzące ze zbiorów polskich muzeów takich jak: Muzeum Azji i Pacyfiku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu i Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu, a także z kolekcji prywatnych.

Można tam znaleźć reprezentawny zespół srebrnej biżuterii z Jemenu, zdobionej techniką granulacji i filigranu, ozdoby beduińskie z Palestyny oraz zróżnicowaną biżuterię z krajów Maghrebu, wśród których znalazły się ozdoby Berberów. Ciekawą część wystawy stanowią biżuteryjne amulety, w tym chamsa („dłoń Fatimy”), grawerowane zawieszki oraz amuletnice hirz.

(fot. mat. pras.)

Festiwal Kultury Arabskiej

Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne, m.in. Festiwal Kultury Arabskiej, który odbędzie się w dniach 18-20 stycznia 2019 roku oraz cykl wykładów poświęconych tradycyjnej biżuterii i strojom etnicznym z krajów arabskich.

Ekspozycję zorganizowano w ramach projektu pt. „Transfer kulturowy jako transdyscyplinarny element nauki o stosunkach międzykulturowych na przykładzie wpływów kultury arabskiej w dziedzictwie kulturowym Polski”, realizowanego przez Zakład Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

(fot. mat. pras.)

Arabscy artyści związani z Polską

Wystawa prezentuje prace artystów pochodzących z krajów arabskich, głównie z Syrii i Maroka, absolwentów polskich uczelni artystycznych, których twórczość i działalność artystyczna jest związana z Polską. Wśród artystów obecnych w polskim życiu artystycznym, którzy zaprezentowali swoje prace, znaleźli się: Orwa Abu Turabe (malarstwo, grafika), Nafe Alahmad (malarstwo), Mustapha Hafid (malarstwo), Majid Jammoul (rzeźba, medalierstwo, grafika), Najib Kheldouni (malarstwo) i Karam Matouk (malarstwo).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *