Spektakl Strzępki i Demirskiego obfituje w utwory muzyczne, wykonywane przez aktorów. Jest więc widowiskiem pod kątem nie tylko muzycznym, scenograficznym, aktorskim, a przede wszystkim fabularnym. Powieść Twardocha, niezwykle brutalna, szczera i szokująca, znajduje swoje odzwierciedlenie na deskach Teatru Polskiego.
Nastroje antysemiskie, konflikty polityczne i społeczne, agresja – to codzienność warszawskich ulic. Socjaliści dzień w dzień stawiają czoła falangistom, a spolaryzowane media podsycają konflikt. Przemoc staje się wszechobecna. Mit zjednoczonej Polski zaczyna upadać. Nie ma ucieczki od kolejnej wojny.
Doborowa obsada aktorska
Na scenie sami wspaniali aktorzy wcielający się w swoje postaci, m.in.: Andrzej Seweryn, Krzysztof Dracz, Marcin Bosak, Krzysztof Kwiatkowski, Mirosław Zbrojewicz oraz wspaniałe aktorki: Grażyna Barszczewska, Maria Dębska, Barbara Kurzaj czy Eliza Borowska.
Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych. W projekcjach wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, a w samym spektaklu światło stroboskopowe. „Król” realizowany jest w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Projekt współfinansuje M. St. Warszawa.
Duet twórców
Monika Strzępka to reżyserka teatralna, która w 2004 roku zadebiutowała w Teatrze Polskim w Bydgoszczy realizacją tekstu Anny Bednarskiej „Z twarzą przy ścianie”. Pracując rok później w Teatrze Wybrzeże poznała Pawła Demirskiego. Od tego czasu Strzępka-reżyserka i Demirski-dramaturg zrealizowali szereg zaangażowanych społecznie spektakli, m.in. „Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, za który otrzymali główną nagrodą na 3. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie, „W imię Jakuba S.” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, „nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!”, „Bitwa warszawska 1920” i „Triumf woli” w Starym Teatrze w Krakowie.