To ona zachwiała losami brytyjskiej monarchii. „Ta kobieta. Biografia Wallis Simpson”
7 września, 2022
Komedia, moralitet, thriller i romans w jednym. „A komórka dzwoni” we Współczesnym
10 września, 2022

Mistery dramat z Agatą Buzek w roli matki zaginionego dziecka. „Iluzja” w kinach

W roli głównej występuje Agata Buzek (fot. mat. pras.)

To pełna tajemnic, przejmująca opowieść o sile ludzkiego ducha, próbie radzenia sobie z trudnymi przeżyciami i odkrywaniu siebie na nowo po traumatycznym przeżyciu, jakim było zaginięcie córki. W filmie nie chodzi o rozwikłanie tajemnicy, a raczej o oddanie emocjonalnych rozterek głównej bohaterki w obliczu ekstremalnej sytuacji w jakiej się znalazła. „Iluzja” to debiut fabularny Marty Minorowicz. Grająca główną rolę Agata Buzek, poprzez swoją naturalną duchowość i ezoteryczność, wprowadziła do filmu wyjątkowy klimat noir. Dzięki temu powstał dramat przywołujący na myśl najlepsze kino skandynawskie. Obraz będzie pokazywany w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie powalczy o główną nagrodę.

Nagłe zniknięcie córki to zdarzenie, które odcisnęło bardzo mocne piętno na życiu Hanny (Agata Buzek) i jej męża (Marcin Czarnik). Każde z nich przeżywa tę sytuację na swój sposób. Szczególnie Hanna nie dopuszcza do siebie najgorszego z możliwych scenariuszy, wierząc, że w końcu uda się jej odnaleźć ukochane dziecko. Gdy zawodzą wszystkie metody, główna bohaterka postanawia przeprowadzić własne śledztwo i szukać córki do skutku.

Codzienność bohaterów podporządkowana jest temu, by za wszelką cenę wyjaśnić nie dającą jej spokoju sytuację. Kobieta tak bardzo zatraca się w poszukiwaniach, że trudno racjonalnie ocenić jej co jest rzeczywistością, a co należy jedynie do świata iluzji. Bolesne doświadczenia, przez które przechodzi, wzmacniają w niej zdolność obserwacji i doprowadzają do postrzegania przekraczającego granice cudu.

Tajemniczość i napięcie

Agata Buzek to niewątpliwie jedna z najbardziej uznanych polskich aktorek. Gra nie tylko w rodzimych produkcjach, ale świetnie radzi sobie także zagranicą. Znana jest z tego, że wybiera role bardzo skrupulatnie i przywiązuje do nich szczególną wagę. A rola w filmie „Iluzja” była dla niej na tyle ważna, że aktorka przearanżowała swój kalendarz tak, aby móc zagrać w tej produkcji. 

Tajemniczość i napięcie w tym mystery dramacie potęgują zimowe klimaty polskiego wybrzeża, a szczególnie wyludnione nadmorskie krajobrazy uchwycone kamerą Pawła Chorzępy. Za muzykę odpowiada Jerzy Rogiewicz, który stworzył także ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak „Teściowie” czy „Fucking Bornholm”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *