Bon vivant czy skryty twardziel? Książę Filip w książce „Zmierzch świata Windsorów”
9 kwietnia, 2021
Reportaż „Zaraza”. Co łączy takie choroby, jak SARS, malaria, AIDS czy COVID-19?
10 kwietnia, 2021

Milowy krok w kryminalistyce USA. „Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon”

Zaginięcie Sheili i Kate Lyon od lat domagało się sprawiedliwości (fot. mat. pras.)

Napełniające nas największym przerażeniem zbrodnie to te, do których dochodzi, gdy wszyscy czujemy się bezpieczni i szczęśliwi. „Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon” to śledztwo w sprawie jednej z największych zagadek kryminalnych Ameryki. Zaginięcie Sheili i Kate Lyon od lat domagało się sprawiedliwości. To nie była wyłącznie kryminalna zagadka, ale też lokalna trauma. Zajął się nią Mark Bowden, dziennikarz i pisarz, znany z bestsellerowych książek. Rozwikłanie tej sprawy stanowi krok milowy w dziejach amerykańskiej kryminalistyki.

W kwietniu 1975 roku na przedmieściach Waszyngtonu zaginęły dwie dziewczynki, siostry Lyon. Śledztwo utknęło w miejscu, ciał nie odnaleziono, a zdarzenie uznano za niewyjaśnione. Jednak trzydzieści kilka lat później dzięki niestandardowym metodom i dociekliwości detektywów udało się wyjaśnić zagadkę. Ekipa śledczych odkryła zapomniany protokół z przesłuchania młodego chłopaka, który zeznał, że widział tajemniczego mężczyznę wychodzącego z centrum z dziewczynkami…

Zapisany na maszynie sześciostronicowy protokół z przesłuchania Lloyda trafił do segregatora wraz z innymi bezwartościowymi tropami. Dołączono do niego jednostronicowy raport, na którego górze Hargrove zapisał: „kłamie”.

„Całe szczęście, że ślady zbrodni, jak krew na ścianie, nie znikają nawet po czterdziestu latach. Że zdarzają się policjanci umiejący wydzierać z przestępcy prawdę kawałek po kawałku, słowo po słowie” – przyznaje Dionisios Sturis. „Brutalna i bezlitosna zbrodnia odkrywana przez policję, krok po kroku, po niemal 40 latach. Wstrząsający reportaż o losie sióstr Lyon” – podkreśla pisarz Robert Małecki.

O autorze

Mark Bowden to amerykański  dziennikarz i pisarz. Znany z bestsellerowych książek: „Helikopter w ogniu”, „Zabić Bin Ladena”, „Polowanie na Escobara” i „Hue 1968”. Obecnie pracuje dla miesięcznika Vanity Fair, pisał też do The New Yorkera, Sports Illustrated, Rolling Stone.

W 1999 roku był nominowany do prestiżowej amerykańskiej nagrody National Book Award za „Helikopter w ogniu”. Według tej książki Ridley Scott nakręcił film do dziś cieszący się sławą. Z kolei „Polowanie na Escobara” stało się inspiracją do cenionej i lubianej produkcji serialowej Netflixa „Narcos”. Mieszka w Oxford w stanie Pensylwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *