Nowe spojrzenie na Gombrowicza. „Ślub” w interpretacji litewskiego wizjonera
15 czerwca, 2018
To coś jest w naszych głowach. Orwellowski „Rok 1984” w Teatrze Powszechnym
16 czerwca, 2018

Miłość to najsilniejszy narkotyk. Film „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara”

Javier Bardem i Penelope Cruz w filmie „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” (fot. mat. pras.)

Dokładnie rok temu w Polsce ukazała się książka „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” Virginii Vallejo, kochanki Pabla Escobara, czyli człowieka uznawanego za najpotężniejszego i najokrutniejszego barona narkotykowego wszech czasów. Teraz przyszła pora na ekranizację tego bestsellerowego pamiętnika. W rolach głównych zdobywcy Oscarów: Javier Bardem i Penélope Cruz.

Ta aktorska para z prawdziwego życia po raz pierwszy wystąpiła razem na wielkim ekranie dokładnie 10 lat temu, kiedy to w kinach pojawił się pamiętny film Woody’ego Allena pt.: „Vicky Cristina Barcelona”. Swoimi najnowszymi rolami już zdobyli uznanie międzynarodowej krytyki. Brytyjski Guardian pisał, że „odnieśli sukces”, a Cinemania okrzyknęła ich „bezbłędnymi”.

– Nasze kreacje miały być z założenia portretem prawdziwych osób, nie ich obrazu znanego z mediów. Nie ukrywaliśmy ich ciemnych stron, ale też nie przepraszaliśmy za nie. Sam tytuł filmu zdradza drogę, którą poszliśmy: opowiadamy historię miłości z perspektywy kobiety, która pokochała nie narkotykowego barona i króla kokainy, ale człowieka z krwi i kości – mówi Javier Bardem.

(fot. mat. pras.)

Związek dziennikarki i barona narkotykowego

Pablo Escobar był najpotężniejszym baronem narkotykowym XX wieku, który zajmował się przemytem kokainy do USA i wielu innych państw na świecie. Wartość jego zarobków oszacowano na 55 miliardów dolarów. Pewnego dnia w 1983 roku Pablo poznaje piękną Virginię Vallejo, byłą modelkę, ambitną gwiazdę kolumbijskiej telewizji i bywalczynię salonów. To spotkanie odmienia serce nieobliczalnego przestępcy, który zakochuje się w nowo poznanej kobiecie. Wkrótce dziennikarka na własne oczy poznaje demoniczne oblicze mężczyzny, jego powiązania z kolumbijskimi rewolucjonistami, kulisy przemysłu kokainowego i grozę narkoterroryzmu. Coś jednak trzyma oboje przy sobie i nie pozwala im się rozstać.

Virginia Vallejo w szczerym wyznaniu zdradziła po latach kulisy niebezpiecznej miłości i intymnej relacji z Pablo Escobarem. Pełen fascynacji i przepychu kilkuletni związek tych dwojga, rozgrywał się w otoczeniu luksusowych apartamentów w najbardziej eleganckich hotelach całego świata, na sławnym ranchu Hacienda Nápoles oraz maleńkiej wyspie na Karaibach, będącej własnością Escobara. Mało kto miał okazję poznać go tak dobrze jak ona.

Książka pojawiła się na polskich rynku wydawniczym w 2017 roku (fot. mat. pras.)

Wiedziała o nim tyle co nikt inny

Książka podbiła serca czytelników Ameryki Południowej i Europy. Autorka odsłania w niej nie tylko intymne szczegóły płomiennego romansu. Virginia, jak nikt inny, miała możliwość zadawania Pablo najtrudniejszych i najintymniejszych pytań. A on jej odpowiadał, bo miała przecież napisać jego biografię.

Dlaczego jednak nie powstała? Jak wielka miłość zmieniła się w wielką zazdrość i nienawiść? Co się stało, że kochanka stała się wrogiem numer 1 narkotykowego barona i zwierzyną łowną? Jak amerykańskim służbom udało się w sensacyjnych okolicznościach uratować Virginię i wywieźć do Stanów? Jak Virginia Vallejo zmieniła się w pomocnicę tych, którzy chcieli dopaść jej ukochanego? Historia, która wydarzyła się naprawdę, brzmi jak fikcja literacka. Nic dziwnego, że zainteresowało się nią Hollywood.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *