Islandzka Superwoman ratuje świat. „Kobieta idzie na wojnę” w kinach
21 czerwca, 2019
„Kochała, kiedy jej nie bił”. Aneta Todorczuk śpiewa o podnoszeniu się po upadku
25 czerwca, 2019

Miks greckiej tragedii i opery mydlanej. Hiszpańska „Petra” na ekranach kin

Film „Petra” został doceniony na wielu festiwalach, m.in. pokazywany był na 71. MFF w Cannes (fot. mat. pras.)

Tytułowa bohaterka, Petra, nigdy nie poznała swego ojca, a jego tożsamość była przed nią ukrywana. Dopiero po śmierci matki dziewczyna postanawia uzupełnić tę lukę w swojej historii i wyrusza na poszukiwania. Film został doceniony na wielu festiwalach, m.in. pokazywany był w sekcji Director’s Fortnight 71. MFF w Cannes. Jego reżyserem jest ceniony hiszpański twórca Jaime Rosales, autor takich obrazów jak: „Piękna młodość”, „Sen i cisza” czy „Godziny dnia”. W roli głównej występuje gwiazda hiszpańskiego kina Bárbara Lennie, znana polskiej publiczności m.in. z takich pozycji jak: „Skóra, w której żyję”, „Rodzina na sprzedaż” czy najnowszego obrazu Asghara Farhadiego „Wszyscy wiedzą”. 

Petra trafia do pracowni sławnego artysty, gdzie musi zmierzyć się nie tylko z potencjalną prawdą, lecz także ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi, które zastaje w jego domu. Na jaw wychodzą szokujące rodzinne tajemnice. Im dłużej tam przebywa, tym bardziej sytuacja zaczyna przypominać typową grecką tragedię.

„Sprytnie skonstruowany i w pełni satysfakcjonujący” – pisze Jonathan Holland z Hollywood Reporter. Lawrence Garcia z Mubi zauważa, że „ten miks greckiej tragedii i opery mydlanej skutkuje znakomitą komedią sytuacyjną”. – Wiele rzeczy tu się może podobać, ale chyba najbardziej intrygująca w „Petrze” jest refleksja nad sztuką – podkreśla Juanma Ruiz z Caimán Cuadernos de Cine. „Znakomite kreacje, z tradycyjnie doskonałą Lennie na czele” – dodaje Jay Weissberg z Variety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *