Na premierze w 1666 roku w „Mizantropie” widziano satyrę na paryskie salony z ich snobizmem i hipokryzją. Ale Molière zawarł w utworze uniwersalne pytanie o sens postawy tytułowego bohatera. Kim jest Alcest – to szaleniec, który idzie na zatracenie, przegrany, cierpiący idealista, czy wściekły egocentryk, demonstracyjnie obnoszący się ze swoją szlachetnością?
– To wszystko nie jest jednoznaczne, w tym tkwi siła tego dramatu – mówi Jan Englert. – Alcest przez jednych uważany będzie za postać pozytywną, przez innych za irytującego zarozumialca. Ma odruchy prawdziwej szlachetności i nieprawdziwego nadęcia, jest autentyczny i wymyślony zarazem. Rozkrok między szlachetnością a interesownością, pychą a skromnością, między wyrzutami sumienia a własną korzyścią – to jest najciekawsze – dodaje reżyser.
Twórcy i obsada spektaklu
Za przekład sztuki autorstwa Moliera odpowiada Jerzy Radziwiłowicz, za reżyserię – Jan Englert, za scenografię i kostiumy – Martyna Kander, a za muzykę – Paweł Paprocki. Reżyserią światła światła zajęła się Karolina Gębska – realizatorzy światła to: Kacper Bobylak i Bartłomiej Frysztak, a realizatorzy dźwięku – Piotr Gos, Marek Wojtulanis
W spektaklu występują: Grzegorz Małecki (Alcest), Paweł Paprocki (Filint), Przemysław Stippa (Oront), Justyna Kowalska (Celimena), Edyta Olszówka (Elianta), Beata Ścibakówna (Arsinoe), Robert Jarociński (Akast), Hubert Paszkiewicz (Klitander), Robert Czerwiński (Drewniak), Damian Mirga (Bask) i Mariusz Urbaniec (Gwardzista).