„24 godziny”, które mogą na zawsze zmienić życie. Film z Penélope Cruz w kinach
2 czerwca, 2023
„Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”. Nowa wystawa w MNW
3 czerwca, 2023

Męska przyjaźń na tle relacji człowieka z naturą. Film „Osiem gór” już w kinach

W filmie udało się oddać siłę gór (fot. mat. pras.)

To wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i miłości – platonicznej, ale mocniejszej niż jakakolwiek skała, na którą można by się wspiąć. Najnowszy film (reż. Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch) – twórcy „Mojego pięknego syna”, zatytułowany „Osiem gór” – to ekranizacja bestsellerowej powieść Paola Cognettiego. Jednak sercem opowieści jest uchwycona z wrażliwością obrazów Terrence’a Malicka relacja człowieka z przepiękną, majestatyczną i nieposkromioną naturą. Zdjęciom inspirowanym „Into the Wild” udało się oddać zarówno monumentalną, magnetyczną siłę gór, jak ich intymną stronę, gdzie kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara to sposób na życie.

Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato.

Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.

Głosy prasy

„Wypełniony powietrzem i miłością film, który oddaje hołd pięknu oraz temu, co oznacza być człowiekiem. (…) Ten film zawiera w sobie tajemnicę i pasję, wspinając się na wyżyny alpejskich szczytów” – pisze The Guardian. „Wielowymiarowa historia o samopoznaniu, ludzkiej mocy, przyrodzie i miłości” – dodaje IndieWire.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *