Prace i performatywne akcje Mariny Abramović. Wystawa „Do czysta” w Toruniu
8 marca, 2019
Krucha wrażliwość dziecka. „Wspomnienie lata” jako studium psychologiczne rodziny
8 marca, 2019

Męska przyjaźń mimo wszystko. „Szczęśliwy Lazzaro” już na ekranach kin

„Szczęśliwy Lazzaro” Alice Rohrwacher, zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na ostatnim festiwalu w Cannes (fot. mat. pras.)

Oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego, która koncentruje się wokół spotkania Lazzaro, chłopaka tak poczciwego, że często brany jest za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni. „Szczęśliwy Lazzaro” to nowy film wielokrotnie nagradzanej autorki „Cudów” Alice Rohrwacher, w którym jedną z głównych ról zagrała siostra reżyserki, równie utalentowana Alba Rohrwacher, znana choćby z „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” czy „The Place”. Ich dzieło zdobyło dotąd wiele nagród na światowych festiwalach, m.in. za najlepszy scenariusz na ostatnim festiwalu w Cannes.

Życie dwóch mężczyzn w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando okropnej markizy Alfonsiny de Luny, królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego. Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi Lazzaro, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie. 
 
Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzaro i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego. Pierwszy raz w życiu Lazzaro trafi także do wielkiego miasta…

Adriano Tardiolo i Alba Rohrwacher (fot. mat. pras.)

O reżyserce

Alice Rohrwacher młodość spędziła w prowincjonalnym Castel Giorgio w Toskanii, gdzie urodziła się jej matka, a ojciec Reinhard (z pochodzenia Niemiec) pracował jako pszczelarz. Studiowała literaturę i filozofię na Uniwersytecie w Turynie, po czym ukończyła kurs scenopisarstwa w turyńskiej Holden School. Zadebiutowała w 2011 roku dramatem „Ciało niebieskie”, pokazywanym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs i entuzjastycznie przyjętym przez krytyków.

Po trzech latach powróciła na Lazurowe Wybrzeże z autobiograficznymi „Cudami”, które trafiły już do Konkursu Głównego i w rezultacie zdobyły Grand Prix. Najnowsze dzieło Alice, „Szczęśliwy Lazzaro”, do którego ponownie zaprosiła przed kamerę siostrę, popularną aktorkę Albę Rohrwacher („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „The Place”), wyjechało z Cannes z nagrodą za scenariusz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *