Historia inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film „Green Book” faworytem Oscarów
8 lutego, 2019
Absurdalny świat i walka o władzę. Obsypana nagrodami „Faworyta” faworytem Oscarów
8 lutego, 2019

Magia wydobyta z przyziemności. Romantyczny „Walc w alejkach” już w kinach

Główne role w filmie odtwarzają Franz Rogowski oraz Sandra Hüller (fot. mat. pras.)

Doceniony na wielu światowych festiwalach, m.in na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowy w Berlinie, gdzie zdobył nagrodę Jury Ekumenicznego oraz nagrodę Gildii Filmowej. „Walc w alejkach” to nowy film Thomasa Stubera, jednego z najciekawszych młodych niemieckich reżyserów. Główne role w tym niezwykle romantycznym obrazie odtwarzają Franz Rogowski, znany z filmu Michaela Hanekego „Happy End” oraz Sandra Hüller, gwiazda nominowanego do Oscara „Toniego Erdmanna”.

Bohaterem filmu jest Christian, który zaczyna pracować jako asystent zaopatrzenia w supermarkecie gdzieś we wschodnich Niemczech i tym samym trafia do nowego, nieznanego świata długich korytarzy, zgiełku przy kasach i wózków widłowych. Pod okiem kierownika Bruna nieśmiały i wycofany Christian będzie starał się opanować trudną sztukę kierowania wózkiem widłowym, a także zbliżyć do współpracowniczki Marion z działu ze słodyczami, kobiety niezwykle pociągającej, choć niestety zamężnej.

Krytycy ze świata nie kryją zachwytów nad filmem. Brytyjski „Guardian” pisze, że „jest przejmujący i wyjątkowo empatyczny”. Z kolei Variety dodaje, że „można by spędzić wieczność na oglądaniu dwojga tak interesujących aktorów jak Hüller i Rogowski”. Zdaniem Hollywood Reporter to „liryczny i głęboko humanistyczny portret ludzi stłamszonych przez bezduszne środowisko pracy”, a Screen International podkreśla, że „reżyser Thomas Stuber wydobywa magię z przyziemności”.

(fot. mat. pras.)

O reżyserze

Thomas Stuber urodził się 1981 roku w Lipsku. Po ukończeniu szkoły średniej odbył wiele różnych praktyk i staży w przemyśle filmowym. Od 2002 roku asystował reżyserom przy produkcjach kinowych i telewizyjnych. W latach 2004-2011 studiował reżyserię w Akademii Filmowej w Badenii-Wirtembergii. Jeszcze w trakcie studiów otrzymał wiele nagród za film krótkometrażowy „Es geht uns gut” (2006) oraz pełnometrażowy debiut „Teenage Angst” (2008). Ten drugi film, opowiadający o buncie nastolatków, był prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2008 roku. Z kolei dyplomowa krótkometrażówka Stubera „Von Hunden und Pferden” (2012) otrzymała Studenckiego Oscara oraz nagrodę dla najlepszego niemieckiego filmu krótkometrażowego.

W 2015 roku młody reżyser nakręcił dramat z życia byłego mistrza boksu „Herbert”, wyróżniony dwiema Niemieckimi Nagrodami Filmowymi i dostrzeżony na światowych festiwalach. W tym samym roku twórca odebrał statuetkę za najlepszy niemiecki scenariusz „In den Gängen” („Walc w alejkach”), po czym niedługo potem rozpoczął prace nad filmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *