„Katolicy czują się ofiarami pedofilii”. François Ozon o filmie „Dzięki Bogu”
18 września, 2019
Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Historie „Dziewczyn sprawiedliwych”
18 września, 2019

Losy bohaterów zza kulis. 25 lat od premiery „Przyjaciele” wracają w książce

Szóstka przyjaciół, których serialowe losy śledziły miliony na całym świecie (fot. mat. pras.)

Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey and Phoebe. Tej szóstki nikomu nie trzeba przedstawiać. „Przyjaciele” to w końcu najchętniej oglądany serial telewizyjny, który po latach wciąż śmieszy i wywołuje emocje. Właśnie mija ćwierć wieku od emisji pierwszego odcinka „Przyjaciół” i to chyba dobry moment, by dać fanom serialu książkę, dzięki której spojrzą na swoich ulubionych bohaterów w zupełnie nowy sposób i dostrzegą rzeczy, których wcześniej nie widzieli. Kelsey Miller, autorka „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” wspomina najważniejsze i przełomowe sceny oraz pokazuje, jak serial kształtował nowe trendy, takie jak współczesna kultura picia kawy czy kultowa w latach 90. XX wieku fryzura Rachel. Autorka zabiera czytelników za kulisy serialu i pozwala śledzić nie tylko losy bohaterów. Zdradza również, jaki wpływ na samych aktorów miały odgrywane przez nich postaci, jak zmieniali się oni, a wraz z nimi my, widzowie.

Kiedy w 1994 roku serial zadebiutował na ekranie, nikt nawet nie przypuszczał, że historia szóstki przyjaciół odniesie tak wielki sukces. Początki wcale nie były łatwe. Serial został przyjęty mało entuzjastycznie. Trudno było się utożsamiać z bohaterami, którzy niemal nie pracują, siedzą cały czas w kawiarni i piją kawę. Przed emisją Jennifer Aniston była niemal nieznaną aktorką. Prawdziwa popularność sitcomu zaczęła się właściwie rok po emisji pierwszego odcinka. Jeszcze skrępowani i stremowani aktorzy wystąpili wtedy w programie Oprah Winfrey. Wtedy po raz pierwszy dowiedzieli się, jak duży wpływ wywierają na ludzi i to od tego momentu ich popularność zaczęła gwałtownie rosnąć. To był moment przełomowy dla serialu.

Czy oni naprawdę byli przyjaciółmi? Kto z drugoplanowych bohaterów serialu miał wcielić się w rolę Joeya? Który z aktorów zarabiał najwięcej? Która serialowa rola została napisana „pod aktora”? Dlaczego Matthew Perry odrzucił propozycję roli Chandlera? Gdzie Jennifer Aniston nauczyła się grać w pokera, w którego wygrała później z Rossem? To pozycja obowiązkowa, prawdziwy „must have” dla wszystkich małych, dużych i totalnych fanów serialu.

O autorce

Kelsey Miller ukończyła studia na kierunku związanym z filmem i telewizją na Uniwersytecie Bostońskim. Nim na pełen etat zajęła się pisaniem, swoją karierę widziała w świecie produkcji filmowych, gdzie dołączyła do ekipy skierowanego do kobiet programu Rafinery29 i stworzyła jedną z najpopularniejszych witryn internetowych dotyczących zdrowego trybu życia.

Obecnie mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku i pracuje nad kolejną książką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *