Przyjaciółka, muza i kochanka artystów. „Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki”
26 maja, 2022
Opowieść o odwadze i nadziei. Film Szumowskiej i Englerta „Infinite Storm” w kinach
27 maja, 2022

Lojalność wobec rodziny czy szansa na nowe życie. Film „Chiara” już w kinach

Film został nagrodazony w sekcji „Director’s Fortnight” w Cannes 2021 (fot. mat. pras.)

To włoski dramat o rodzinnych sekretach, z piękną i mroczną Italią w tle. Film jest domknięciem trylogii kalabryjskiej („Mediterranea” i „Ciambra”), która przyniosła Jonasowi Carpignano nie tylko uznanie, ale i szereg festiwalowych laurów. Film „Chiara” to jej ostatnia część. Twórca kontynuuje swój reżyserski styl zawieszony między dokumentem a fikcją. Realizm opowieści osadzonej w splątanej z mafią społeczności podkreślają zdjęcia Tima Curtina i muzyka skomponowana przez cenionego reżysera Benha Zeitlina. Obraz został w 2021 roku uhonorowany główną nagrodą w sekcji „Director’s Fortnight” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Ponadto zdobył też laury w Zurychu, Sztokholmie, Sewilli, na Lisbon & Estoril Film Festival, a także statuetkę David di Donatello dla najlepszej aktorki.

Osiemnaste urodziny najstarszej córki Claudia i Carmeli to dobra okazja do wspólnego świętowania dla całej rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Giulia i jej trzy lata młodsza siostra Chiara, ku uciesze zgromadzonych gości, brylują na parkiecie. Rodzinną sielankę zakłóci jednak brutalny akt przemocy.

Po tym, jak samochód Claudia został wysadzony w powietrze, mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach. Co więcej, matka tytułowej bohaterki nie chce udzielić jej żadnych wyjaśnień. Chiara powoli otwiera oczy na rzeczywistość, którą wcześniej ignorowała, i na własną rękę rozpoczyna śledztwo. Doprowadzi ją ono do momentu, kiedy będzie musiała zdecydować o swojej przyszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsze dla niej jest lojalność wobec rodziny, czy szansa na nowe życie.

O reżyserze

Jonas Carpignano to reżyser i scenarzysta filmowy. Urodził się w 1984 roku, a dzieciństwo dzielił na Rzym i Nowy Jork. Duże uznanie oraz liczne festiwalowe laury przyniosły mu już pierwsze krótkie metraże.

W 2015 roku nakręcił swój pełnometrażowy debiut, film „Mediterranea”, który miał premierę na canneńskim festiwalu. Podobnie było z „Ciambrą” (2017). Przyniosła mu ona reżyserską nominację do Independent Spirit Awards, a także była włoskim kandydatem do Oscara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *