Za wszystko w życiu trzeba zapłacić. Komedia romantyczna „Yesterday” w kinach
12 lipca, 2019
Twórczość artystki oraz jej dziedzictwo. „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz”
13 lipca, 2019

Łódź przez tydzień filmową stolicą Polski. Ruszył 9. Festiwal Transatlantyk

9. Transatlantyk Festival otworzył premierowy pokaz filmu „Znajdę Cię” w reżyserii Marthy Coolidge (fot. Witold Baczyk)

200 filmów z całego świata, w tym 50 polskich premier, a ponadto niezwykle lubiane przez widzów autorskie sekcje Kino Łóżkowe VOX i Kino Kulinarne. 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Transatlantyk w Łodzi, tym razem pod hasłem „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”, to prawdziwa filmowa podróż do różnych światów. W programie wydarzeń towarzyszących znalazły się wyjątkowe spotkania w formule master class z Arturo Ripsteinem, Marthą Coolidge i Wojciechem Marczewskim, a także debaty, warsztaty i jedyny na świecie konkurs natychmiastowej improwizacji: Transatlantyk Instant Composition Contest. Wydarzenie potrwa do 19 lipca.

Transatlantyk tradycyjnie dowodzony jest przez oskarowego kompozytowa, który na wyprawę zaprasza wszystkich do Cinema City Manufaktura i Muzeum Kinematografii (Kino Kinematograf). – Jako 12-13-letnie dziecko na obozie harcerskim przez całą noc oglądałem z kolegami relację z lądowania Armstronga na Księżycu. Wokół tego wydarzenia od 50 już lat narastają legendy i dzięki temu jest ono wciąż fascynujące. Zastanawiałem się nad tym, jak przełomowym momentem było to wydarzenie, ale też, że bardzo szybko ten sen został przerwany, bo ludzkość skupiła się na pogoni za zyskiem – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor Festiwalu.

9. edycję Festiwalu otworzył pokazywany po raz pierwszy w Polsce film „Znajdę Cię” w reżyserii Marthy Coolidge. Z kolei podczas gali zamknięcia przyznane zostaną nagrody festiwalu Transatlantyk: Transatlantyk Distribution Award, nagroda Młodych Krytyków Kamera Akcja, Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych, Transatlantyk i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przyznawaną najlepszemu polskiemu młodemu kompozytorowi – Transatlantyk Best Polish Young Composer 2019  oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Wystąpi Hania Rani, pianistka, wokalistka i kompozytorka, laureatka Transatlantyk Instant Composition Contest.

(fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *