Czego boisz się najbardziej, czai się w pełnym słońcu. „Midsommar. W biały dzień”
5 lipca, 2019
Chroń kobietę, która nie ma prawa żyć. „Wołyński gambit” trzyma w napięciu
6 lipca, 2019

Lipiec tętniący muzyką mistrzów. Polska Opera Królewska zaprasza na swój festiwal

Festiwal otwiera premiera „Così fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Jitki Stokalskiej (fot. mat. pras.)

Piętnaście wieczorów, podczas których zaprezentowanych zostanie jedenaście spektakli i pięć koncertów, co daje ponad 50 godzin muzyki autorstwa aż pięciu kompozytorów w wykonaniu znakomitych artystów. Już po raz drugi Polska Opera Królewska organizuje swój letni festiwal, który otworzy uroczysta premiera „Così fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Jitki Stokalskiej. To szczególne święto muzyki stanowi podsumowanie mijającego sezonu artystycznego i zaproszenie do udziału w zupełnie nowych realizacjach. Festiwal potrwa do 27 lipca.

Premierowe dzieło „Così fan tutte” zabrzmi w niezwykłej scenerii Teatru Królewskiego pod batutą pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej – Dawida Runtza. W tych samych murach publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć także inne dzieła wiedeńskiego mistrza, takie jak „Don Giovanni” i „Le nozze di Figaro”. Natomiast osobom, które preferują mniejsze formy teatralne, dedykowane są lekkie i figlarne „Scene buffe” Alessandra Scarlattiego.

Ważnym punktem programu jest bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytykę, a rzadko wykonywany „Orfeusz” Claudia Monteverdiego. Spektakl ten zostanie zaprezentowany w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, podobnie jak przeznaczona dla młodszych widzów inscenizacja młodzieńczego dzieła Mozarta – „Bastien i Bastienne”.

(fot. mat. pras.)

Koncerty kameralne i obchody urodzin Moniuszki

Miłośników muzyki kameralnej organizatorzy festiwalu zapraszają na koncerty, które odbędą się w przestrzeni Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Festiwal uświetni także koncert symfoniczny, podczas którego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zabrzmią wielkie dzieła Mozarta.

Polska Opera Królewska aktywnie włącza się także w obchody jubileuszu 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Podczas Festiwalu nie zabraknie więc twórczości narodowego wieszcza. Artyści Polskiej Opery Królewskiej przypomną najpiękniejsze pieśni i ballady, a także wspominać będą ludową obrzędowość zaklętą w partyturze kantaty scenicznej
„Dziady-Widma”. Ukoronowaniem imprezy będzie opera „Straszny dwór”, której premiera otworzyła rok 2019.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *