Walczy o godne warunki życia zwierząt. Premiera książki zoolożki Ewy Zgrabczyńskiej
11 października, 2020
Nie tylko przywódca, ale człowiek z krwi i kości. „Piłsudski. Portret przewrotny”
14 października, 2020

„Liczą się tylko wielkie marzenia”. Premiera autobiografii Szimona Peresa

Szimon Peres to jeden z najważniejszych polityków XX wieku (fot. flickr.com)

To fascynująca i szczera autobiografia Szimona Presa, jednego z najważniejszych polityków XX wieku. W swojej książce „Liczą się tylko wielkie marzenia” ukazuje on punkty zwrotne w historii Izraela z perspektywy świadka i decydenta. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, wierząc w to, że młodsze pokolenia odejdą od wojen i zadbają o pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt na naszej planecie.

W 1934 roku jedenastoletni Szimon Peres na zawsze opuścił sztetl Wiszniew, znajdujący się wtedy na terenie Polski i wyemigrował z rodzicami na ziemię izraelską. Nikt wówczas nie mógłby przewidzieć, że ów skromny jedenastolatek stanie się w przyszłości jednym z najważniejszych polityków XX wieku.

Peres służył Izraelowi jako poseł do Knesetu, minister kilku resortów, w tym spraw zagranicznych, premier i prezydent. Odegrał ważną rolę w formowaniu Sił Obronnych Izraela i rozwijaniu programu jądrowego. Zainicjował jedne z najbardziej śmiałych akcji wojskowych w historii, w tym legendarną operację Entebbe. Dzięki niekonwencjonalnym posunięciom uratował gospodarkę kraju. Aby osiągnąć pokój na Bliskim Wschodzie, nadzorował rozmowy izraelsko-palestyńskie, które zaowocowały podpisaniem porozumień z Oslo.

Jasir Arafat i Szimon Peres w 1994 roku (fot. flickr.com)

O autorze

Szimon Peres (1923–2016) w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej działalności społecznej i politycznej w znaczący sposób przyczynił się do przekształcenia Izraela w światową potęgę. W 1994 roku otrzymał wspólnie z Icchakiem Rabinem i Jasirem Arafatem Pokojową Nagrodę Nobla. W 1996 roku założył Centrum Peresa na rzecz Pokoju i Innowacji.

Zmarł w wieku 93 lat krótko po zakończeniu pracy nad tą autobiografią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *