Islandzka Erin Brockovich rusza na wojnę. Film „Daleko od Reykjavíku” w kinach
4 września, 2020
„Jestem Taka Sama”. Nowa jubileuszowa płyta Anny Jurksztowicz z okazji 35-lecia
4 września, 2020

Lekka opowieść o ciężkich problemach. Węgierskie „Najgorsze wiersze świata” w kinach

To opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji (fot. mat. pras.)

To uniwersalna opowieść o otaczającym nas świecie. Węgierski mistrz absurdu Gábor Reisz, który polskim widzom znany jest z obrazu „Sens życia oraz jego brak”, w swoim najnowszym filmie „Najgorsze wiersze świata” stara się odpowiedzieć na pytanie jak i czy w ogóle we współczesnym świecie można zbudować głębokie relacje międzyludzkie. Twórca, obrazując różne oblicza swojego bohatera – jest tu scenarzystą, reżyserem i odtwórcą głównej roli, w znany sobie sposób ubiera trudne tematy w lekką formułę. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu, utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem. Film trafia jednocześnie do kin stacjonarnych, jak i na platformę MOJEeKINO.PL.

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w dobrze znane rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości.

Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.

(fot. mat. pras.)

O reżyserze

Gábor Reisz urodził się w 1980 roku w Budapeszcie. Początkowo niewiele wskazywało na to, że zostanie reżyserem. Studiował wychowanie fizyczne, by po jakimś czasie przenieść się na filmoznawstwo. W 2006 roku postanowił pójść na reżyserię filmową i telewizyjną w budapesztańskiej SZFE. W trakcie nauki zrealizował wiele filmów krótkometrażowych. Uznanie przyniósł mu pełnometrażowy debiut „Sens życia oraz jego brak” z 2014 roku, nagrodzony na festiwalach w Sofii, Turynie i Miszkolcu.

„Najgorsze wiersze świata” to jego drugi pełny metraż. Film zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach filmowych. W 2019 roku otrzymał m.in. nagrody dla najlepszego reżysera, najlepszej aktorki drugoplanowej (Lili Monori), za najlepszy montaż na Węgierskim Tygodniu Filmowym, Nagrodę Jury za najlepszy film na Festiwalu Filmowców Komediowych w Monte Carlo, a już w 2018 roku Nagrodę Specjalną Jury, a także Nagrodę Scuola Holden oraz Nagrodę AVANTI na MFF w Turynie. Zdobył również uznanie wśród polskiej publiczności, która na ubiegłorocznej CINERGII przyznała filmowi drugie miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *