Najpiękniejsza baśń w zaczarowanej odsłonie. „Królowa Śniegu: po drugiej stronie lustra”
21 grudnia, 2018
Potrawy przyjazne zwierzętom, środowisku i tobie. „Zielone Boże Narodzenie”
24 grudnia, 2018

Kulisy życia w hitlerowskich Niemczech. Oto „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach”

„Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach” to próba opowiedzenia historii poprzez przyjrzenie się przedmiotom i obiektom codziennego użytku (fot. mat. pras.)

Figurki przypominające Hitlera były marzeniem dzieci w nazistowskich Niemczech. Szczoteczka używana przez Führera do pielęgnacji słynnych wąsików zajmowała szczególne miejsce w jego kosmetyczce. A Eva Braun nie rozstawała się z puzderkiem na szminkę, które otrzymała od swojego ukochanego. Te i inne pozornie niewinne przedmioty codziennego użytku stały się pretekstem do opowiedzenia historii jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii świata. Roger Moorhouse w książce „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach” oferuje unikalne spojrzenie na życie w hitlerowskich Niemczech.

W Polsce dominuje postrzeganie III Rzeszy w barwach czarno-białych, ukształtowane przez dotkliwe wojenne doświadczenia. Dla Polaków nazistowskie Niemcy były jedynie brutalnym, krwawym oprawcą. Jednak historia ma również drugą stronę. Niemcy znali zupełnie inne oblicze reżimu. 

Wspomnienie Trzeciej Rzeszy przywołuje na myśl obrazy kolumn SS maszerujących defiladowym krokiem, wszechobecną swastykę, nurkujące stuki czy fabryki śmierci, jakimi były obozy koncentracyjne. Naziści dobrze wiedzieli, że otoczenie i rzeczy, których używano na co dzień, mają moc kształtowania myśli. Flagi na ulicach, stadion narodowy, samochód marki Volkswagen Garbus – wszystko mogło się stać kanałem przekazywania ideologii. Było też codziennością milionów zwykłych ludzi, która została uchwycona przez Moorhouse’a.

Historyk w swojej najnowszej książce „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach” podjął próbę opowiedzenia historii hitlerowskiej III Rzeszy w nowy sposób, poprzez przyjrzenie się przedmiotom i obiektom codziennego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *