Jednych fascynuje, innych zraża. Sztuka „PeKiN” inspirowana Pałacem Kultury i Nauki
28 listopada, 2019
Nic tak nie zbliża rodziny jak morderstwo. Zobaczcie, jak gwiazdy idą „Na noże”
29 listopada, 2019

Kulisy wielkiej afery w thrillerze „Solid Gold”. Film Jacka Bromskiego w kinach

Plejada gwiazd w najnowszym filmie Jacka Bromskiego – „Solid Gold” (fot. mat. pras.)

Pełny suspensu, intryg i akcji, a przy tym inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, czyli kulisami afery Amber Gold. „Solid Gold” to thriller sensacyjny w reżyserii Jacka Bromskiego, twórcy takich obrazów, jak „Bilet na Księżyc” czy „Anatomia zła”. W obsadzie filmu, w gwiazdorskim pojedynku na szczycie, ikony krajowej kinematografii – zdobywcy Polskich Nagród Filmowych, Orłów oraz wielokrotni laureaci Festiwalu w Gdyni – Janusz Gajos i Andrzej Seweryn, którzy od lat zajmują szczególne miejsca w sercach polskich widzów. Obok nich niekwestionowane gwiazdy polskiego kina, m.in. Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Artur Żmijewski, Ewa Kasprzyk, Andrzej Zieliński, Sławomir Orzechowski, Piotr Stramowski i Marta Nieradkiewicz. „Solid Gold” to też jedno z niewielu spotkań z kamerą na planie filmowym dla Macieja Maleńczuka, który jest także autorem piosenki promującej film.

Kaja Miller jest młodą, ambitną policjantką. W czasie jednej z akcji zostaje porwana i zgwałcona przez gangsterów. Uciekając, zabija swoich oprawców, ale w służbowym raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy. Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef – Nowicki, wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu.

Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Tropy prowadzą do Kaweckiego, nieuczciwego biznesmena wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej.

(fot. mat. pras.)

Twórcy i obsada filmu

Autorem zdjęć do filmu jest ceniony i wielokrotnie nagradzany operator Arkadiusz Tomiak („Obława”, „Legiony”). Muzykę skomponował Louis Ludek Drizhal („Śmiertelna wyliczanka”), za montaż odpowiada Krzysztof Szpetmański („Chce się żyć”, „Papusza”). Producentem filmu jest Akson Studio, autorzy artystycznych i komercyjnych sukcesów takich dzieł, jak: „Miasto 44”, „Atak paniki”, „Powidoki” czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

W pozostałych rolach wystąpili: Mateusz Kościuszkiewicz, Andrzej Konopka, Olena Leonenko-Głowacka, Krzysztof Stroiński i Karolina Staniec. „Solid Gold” był jednym z filmów prezentowanych w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *