Coś dla fanów mody i serialu „The Crown”. „Suknia. Opowieść o królewskim ślubie”
9 sierpnia, 2021
Historia narodzin i upadku słynnej Marilyn Monroe. Premiera powieści „Blondynka”
11 sierpnia, 2021

„Ku wolności”. Świadectwo czasów wojny i hołd złożony tym, którzy nie przeżyli

To prawdziwa historia Mindli i jej męża Kubusia Horowitza (fot. mat. pras.)

Epicka opowieść o odwadze, nadziei, człowieczeństwie i niezłomnej miłości. „Ku wolności” to prawdziwa historia Mindli i jej męża Kubusia Horowitza, artysty słynnego Cyrku Braci Staniewskich – napisana przez nagradzaną i uznaną pisarkę oraz dziennikarkę, Sue Smethurst, której mąż jest wnukiem bohaterów tej historii. Autorka z niezwykłym pietyzmem opisuje gehennę podróży przez Związek Radziecki, Bliski Wschód i Afrykę do wymarzonej Australii. Ta absolutnie wyjątkowa opowieść jest świadectwem tamtych potwornych czasów, a jednocześnie hołdem złożonym wszystkim tym, którym nie udało się przetrwać. „Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” – zauważa Heather Morris, autorka m.in. „Tatuażysty z Auschwitz”.

Mindla, próbując odnaleźć męża, którego wybuch wojny zastał poza Warszawą, zostaje aresztowana przez Rosjan w Białymstoku, a jej syn trafia do sowieckiego sierocińca. Kubuś, który tymczasem wrócił do stolicy, dowiaduje się od teścia o jej wyjeździe i, gdy Niemcy zamykają cyrk, wyrusza na wschód, by odnaleźć swoją rodzinę. Zaczyna się droga przez mękę…

„Hitler zrobił wszystko, co tylko było w jego mocy, by zniszczyć egzystencję, historię i ducha całego narodu. W czasie drugiej wojny światowej hitlerowcy zamordowali sześć milionów Żydów – mężczyzn, kobiet i dzieci. To nie do pojęcia. Ale w końcu przegrał. Dlaczego? Dlatego że nigdy nie zapomnimy o tych ludziach. Kawałek po kawałku, skrawek po skrawku, opowieść po opowieści, rok po roku śmierć ofiar Holocaustu i życie tych, którzy go przetrwali, oraz ich miejsce w naszych społecznościach są przez cały czas troskliwie upamiętniane i odtwarzane w pamięci. Materia losów ofiar Holocaustu wplata się w nasze życie – jest poznawana, zrozumiana, żywa” – czytamy we wstępie do książki.

O autorce 

Sue Smethurst jest uznaną i nagradzaną autorką oraz dziennikarką, która od ponad dwudziestu lat pojawia się w mediach – w programach telewizyjnych, radiowych czy czasopismach. Obecnie jest redaktorką „The Australian Women’s Weekly”. Napisała również osiem książek, w tym „Behind Closed Doors”, „Spartacus and Me”, „Blond on the Rosary” i „A Diamond in the Dust”.

Za przekład książki na język polski odpowiada Magdalena Hermanowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *