Każdy ma coś do ukrycia. Nowy film Janusza Majewskiego „Czarny Mercedes”
4 października, 2019
Obraz Holokaustu przedstawiony oczami dziecka. Wzruszająca powieść „Księga Arona”
5 października, 2019

Kryminał retro z czasów II wojny światowej. „Czarny Mercedes” już w wersji filmowej

Powieść Janusza Majewskiego pt. „Czarny Mercedes” doczekała się ekranizacji z gwiazdami w rolach głównych (fot. mat. pras.)

Zbrodnie, namiętność, tłumione instynkty i zakazane związki. Ponadto nielegalny handel nieruchomościami na rzecz głodującego getta, rozgrywki w niemieckich służbach i polskie podziemie. Tajemnica goni tajemnicę, a w tle Warszawa i Lwów, zaskakujące w swoim wojennym obliczu. Getto z drogą restauracją, markowym szampanem i śpiewającą Wierą Gran… To powieść „Czarny mercedes”, która ukazała się w 2016 roku, której autor Janusz Majewski funduje opowieść o nadkomisarzu Rafale Królu, który ma rozwikłać tajemnicę śmierci pięknej młodej kobiety w okupowanej Warszawie. – „Czarny mercedes” to książka, która aż się prosi, by przeniósł ją na ekran jakiś zdolny reżyser. Na przykład, Janusz Majewski – powiedział Juliusz Machulski, gdy w 2016 roku ukazywała się powieść. Trzy lata później do kin trafia film, który stworzył sam autor, a w postaci z kart książki wcielili się m.in. Artur Żmijewski, Andrzej Zieliński, Bogusław Linda, Danuta Stenka, Sonia Bohosiewicz, Przemysław Bluszcz, Andrzej Seweryn, Maria Dębska i Aleksandar Milićević. Obraz znalazł się w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Akcja skupia się wokół zagadkowej śmierci pewnej pięknej kobiety w okupowanej Warszawie. Okazuje się, że jej tożsamość była zafałszowana, a w jej otoczeniu znajdowało się wiele osób, którym mogłoby zależeć na tym, by zginęła… Nie jest ona Krystyną Holzer, jak świadczyć by mogła jej kenkarta, lecz Żydówką ukrywaną przez Polaka – spolonizowanego Saksończyka, mecenasa Karola Holzera. Przed wybuchem wojny dziewczyna była jego studentką, a zarazem obiektem niespełnionej miłości. W sprawę zostaje zaangażowany nadkomisarz Rafał Król, funkcjonariusz Granatowej Policji, współpracującej z Niemcami, ale także zaprzysiężony żołnierz polskiego podziemia, wykonujący jego rozkazy.

Tą historią autor wraca do ukochanego Lwowa z czasów dzieciństwa. – W mojej pamięci wciąż żywe są obrazy właśnie z lat najmłodszych. To za tamtym Lwowem tęsknię. Kiedy tu jestem, wspomnienia jeszcze żywiej powracają – opowiadał w jednym z wywiadów. Zestawia to miasto z Warszawą czasów wojennych. – W Warszawie wyczuwało się opór, bunt, krnąbrność wobec represji okupanta, demonstrowanie na każdym kroku wrogości wobec Niemców, chodzenie z podniesioną głową; Lwów jakby lekceważył najeźdźcę, jakby go ignorował i traktował jak powietrze, jakby wzruszał ramionami i mówił: „nie takie rzeczy tu widzieliśmy i trzeba było przetrwać, nie takie języki tu słyszeliśmy i mówiliśmy nimi: polskim, ruskim, żydowskim, węgierskim, ormiańskim, rumuńskim i chociażby waszym, niemieckim” – podkreśla Janusz Majewski.

Reżyser i autor powieści na premierze jej ekranizacji (fot. mat. pras.)

O autorze

Janusz Majewski to urodzony w 1931 roku lwowiak, arystokrata polskiego kina, reżyser wielu kultowych filmów, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, prezes honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz pisarz. W latach 1969–1991 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a między 1987–1991 członkiem Komitetu Kinematografii. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski. W 2001 roku odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 został uhonorowany nagrodą Orła w kategorii „Za Osiągnięcia Życia”, a kolei rok później Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 21 marca 2011 roku Janusz Majewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi.

Wybrane tytuły z jego filmografii to: „Błękitny pokój” (1965), „Sublokator” (1966), „Markheim” (1971), „Zaklęte rewiry” (1975), „Sprawa Gorgonowej” (1977), „Królowa Bona” (1980), „C.K. Dezerterzy” (1985), „Mała matura 1947” (2010) i „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015), nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Filmowym w  Gdyni. W 2018 roku ukazała się powieść „Ryk kamiennego lwa”, będąca kontynuacją losów bohaterów z pierwszego tomu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *