Słowo: Bliskość to hasło 11. edycji WAMA Film Festival, którego patronem medialnym jest portal Kultura wokół Nas. W programie tradycyjnie znalazł się Konkurs Filmów Krótkich, do którego zespół selekcyjny wybrał 21 ze 160 zgłoszonych krótkometrażowych produkcji. – Wybór, jak co roku, był ogromnym wyzwaniem, przy takiej liczbie interesujących propozycji musieliśmy podejmować trudne decyzje, ale wierzę, że efekt naszej selekcji zachwyci olsztyńską publiczność tak, jak nas zachwyciły prezentowane filmy – mówi Marta Karnkowska, koordynatorka programowa. Festiwal w Olsztynie to także filmy nagradzane w Berlinie, Cannes czy Wenecji, a w tym roku także z taki nominacją do Oscara czy dokument z Nagrodą Pulitzera. Wszystkie tytuły trafiły do Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych, którego zwycięzcę wybierze publiczność. Przygotowano też cykle warsztatowe: polsko-ukraińskie warsztaty filmowe im. Krystiana Dulewicza dla licealistów, INTERFILMLAB 8.0 dla młodych twórców filmowych, a także po raz pierwszy – warsztaty dla animatorów kultury. 11. WAMA Film Festival odbędzie się między 17 a 21 września 2024 roku w Olsztynie.
Selekcja Konkursu Filmów Krótkich:
- BRAK, reż. Paweł Prewencki, prod. TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.,
- BREATHLESS, reż. Marta Socha, prod. Marta Socha,
- CZARNA WODA, reż. Joanna Różniak, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- GORZKO, reż. Marcin Kluczykowski, prod. Studio Munka SFP,
- HEM, reż. Konrad Kultys, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- HIGH LIFE, reż. Jakub Pycak, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,
- LAMENT NO. 1, reż. Jakub Jakubik, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- LIOSZA, reż. Miłosz Sawicki, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- ŁÓDŹ PODWODNA, reż. Oliwia Zakrzewska, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,
- MANDALA, reż. Mikołaj Janik, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa,
- MOJA, reż. Kaja Sajdak, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,
- NIC MNIE W TOBIE NIE PRZERAŻA, reż. Justyna Nowak, prod. Studio Munka SFP,
- NIE MA MNIE, reż. Daniel Le Hai, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- NIESPAKOWANE RZECZY, reż. Robert Kwilman, prod. Nonoto Film Cooperative,
- PIERWSZY TANIEC W CHMURACH, reż. Michał Mieszczyk, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- PIES POGRZEBANY, reż. Kinga Pudełek, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- POLISH DREAM, reż. Małgorzata Suwała, prod. Studio Munka SFP,
- REBORN, reż. Paulina Sikora, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- SAUDADE, reż. Wojciech Pokorski, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa,
- STARSZA PANI SZUKA, reż. Maria Wider, prod. Studio Munka SFP,
- TRANSGRESJA, prod. Diana Szczotka, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa.
– Kwestie, których dotyczą, są jednocześnie uniwersalne i bardzo intymne, co idealnie wpisuje się w hasło BLISKOŚĆ. Pokażemy filmy, których bohaterki i bohaterowie szukają tej bliskości w rodzinie, w przyjaźni, w miłości platonicznej i erotycznej, albo bliskość próbują odrzucić i przed nią uciec – a w tle jest wojna i niesprawiedliwość, prześladowania i uprzedzenia, śmierć, choroby ciała i duszy, ale też codzienne, prozaiczne zmagania życiowe – mówi Marta Karnkowska, koordynatorka programowa.
Filmy oceniać będą dwa składy jurorskie. Jury złożone z doświadczonych twórców filmowych przyzna Grand Prix, Nagrodę Specjalną oraz nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Nagrodę imienia Anny Wasilewskiej ogłosi Jury Warmii i Mazur złożone z artystów i społeczników pochodzących, tworzących lub działających w regionie.
Selekcja Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych:
- APETYT NA WIĘCEJ. LA COCINA, reż. Alonso Ruizpalacios, prod. USA, Meksyk 2024,
- BANEL I ADAMA, reż. Ramata-Toulaye Sy, prod. Francja, Senegal, Mali 2023,
- CZTERY CÓRKI, reż. Kaouther Ben Hania, prod. Francja, Tunezja, Niemcy 2023,
- KOLONIA NR 5, reż. Ladj Ly, prod. Francja, Belgia 2023,
- MOJE ULUBIONE CIASTO, reż. Maryam Moghaddam, Behtash Sanaeeha, prod. Iran, Francja, Szwecja, Niemcy 2024,
- NIE CHCEMY INNEJ ZIEMI, reż. Basel Adra, Rachel Szor, prod. Palestyna, Norwegia 2024,
- WYTŁUMACZENIE WSZYSTKIEGO, reż. Gábor Reisz, prod. Węgry, Słowacja 2023,
- 20 DNI W MARIUPOLU, reż. Mstyslav Chernov, prod. Ukraina, USA 2023.
Ideą konkursu jest prezentowanie filmów powstających we współpracy filmowców z różnych państw, w nadziei, że na styku kultur powstają filmy łączące różne punkty widzenia, pokazujące różnorodność, wielokulturowość, czyli wartości, które od początku są fundamentem WAMA Film Festival.
Trzy rodzaje warsztatów, w tym jedna nowość
WAMA Film Festival to także warsztaty, a w tym roku po raz pierwszy odbędą się warsztaty dedykowane dla animatorów kultury. Organizatorzy wpuszczą uczestników „za kulisy” i podzielą się doświadczeniem w tworzeniu dużego festiwalu filmowego. Ich zadaniem będzie opracowanie projektu wydarzenia promującego wielokulturowość, równe traktowanie i włączenie do współpracy środowisk o mniejszych szansach, równość płci i tolerancję dla różnorodności etnicznej, kulturowej i światopoglądowej. – W planie mamy spotkania z praktykami z ekipy WAMA Film Festival, praca w formule „job shadowingu”, a także wizyty studyjne w instytucjach i organizacjach, które na gruncie olsztyńskim działają na rzecz włączania, tolerancji i równości – mówi Jarek Basaj, koordynator projektu Pracownia A35.
Ponadto przygotowano polsko-ukraińskie warsztaty filmowe im. Krystiana Dulewicza dla licealistów, w ramach których będzie możliwość stworzenia filmu od scenariusza, poprzez zdjęcia i montaż, po projekcję w kinie, a także INTERFILMLAB 8.0 dla młodych twórców filmowych, które dotyczą marketingu i dystrybucji filmów, a uczestnicy przygotowują pitching swojego projektu.