Śmieszy, wzrusza, ale i łączy ludzi. „Berek, czyli upiór w moherze” powraca!
23 lutego, 2019
Nieporównywalna siła i uroda teatralna. Premierowy „Orfeusz” na Zamku Królewskim
24 lutego, 2019

Kreacje, wpadki i polityka. „Oscary. Tajemnice największej nagrody filmowej”

„Oscary. Tajemnice największej nagrody filmowej”, autorstwa Katarzyny Czajki-Kominiarczuk (fot. mat. pras.)

Oscary to najważniejsze, najczęściej omawiane, ale też najbardziej kontrowersyjne nagrody filmowe. Mimo upływu lat wciąż stanowią symbol Hollywoodu, urzeczywistniają marzenie wszystkich twórców kina związanych z Fabryką Snów. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk zrywa z tradycją opisywania Oscarów według poszczególnych kategorii. W swojej książce „Oscary. Tajemnice największej nagrody filmowej” proponuje podział na cztery bloki tematyczne, które uzupełnia zestawienie najciekawszych statystyk dotyczących Oscarów.

W zagadnieniu zatytułowanym „Nagroda” autorka opisuje m.in. mechanizmy przyznawania Oscarów czy wpływ polityki na nagrodę, z kolei w części „Ceremonia”: kreacje, przemówienia, losy statuetek, a także wpadki. „Kategorie nieoczywiste” dowodzą, jak ewoluowały niektóre kategorie, a także jaki był polski wkład w historię Oscarów oraz „Zwycięzcy”, czyli co Oscary oznaczały dla nagrodzonych filmów i aktorów, a także stosunek Akademii do mniejszości.

O autorce

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk to z wykształcenia historyczka i socjolożka. Pracuje w Dziale Dokumentacji tygodnika „Polityka”. Od 2009 roku prowadzi bloga „Zwierz Popkulturalny” poświęconego kulturze popularnej. W ramach studiów doktoranckich przygotowuje pracę poświęconą środowisku twórców filmu w dwudziestoleciu międzywojennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *