„Tylko smutek jest piękny”, „Ikar”. Dwie książki, jedna historia Mieczysława Kosza
1 listopada, 2019
„Wieczni tułacze”. Powojenna emigracja polskich Żydów w zupełnie nowym świetle
5 listopada, 2019

Koniec, od którego nie ma ucieczki. Mistrzowski thriller „Żmijowisko” jako serial

Powieść Wojciecha Chmielarza doczekała się ekranizacji, w postaci serialu na antenie Canal+ (fot. Przemek Paczkowski)

To opowieść o tragedii, która niszczy. O rodzinie, która musi stawić czoło próbie przekraczającej ludzkie wyobrażenia. Uczuciach, które trwają pomimo mijających lat
i nie niosą pocieszenia. Zdradzie, bólu i miłości, strachu, zbrodni i karze. O tym, ile jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci i jak wiele nas to kosztuje. Bestsellerowa powieść Wojciecha Chmielarza „Żmijowisko” doczekała się ekranizacji i już 3 listopada na antenie Canal+ rozpocznie się emisja serialu z doborową obsadą i w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Autorem scenariusza jest Wojciech Chmielarz i Dana Łukasińska. W obsadzie znaleźli się m.in. Paweł Domagała, Agnieszka Żulewska, Davina Reeves-Ciara, Cezary Pazura, Piotr Stramowski, Wojciech Zieliński, Marta Malikowska, Joachim Lamża.

Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle, odreagowują stres szybkiego wielkomiejskiego życia. Jest alkohol, są narkotyki, a także skrywane od lat urazy, dawne uczucia i wzajemne pretensje.

Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez ktoś kogoś prawie topi. Wywiązuje się kłótnia, podczas której otwierają się dawne rany. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa się w powietrzu. Rok później jej ojciec wraca do Żmijowiska, by podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki. „Ada była ciągle najważniejsza. Każdego dnia o niej myślałem, każdego. O tym, co się stało. O tym, co moglibyśmy zrobić inaczej.” Przez te dwanaście miesięcy znienawidziła go cała Polska, ale jak się okazuje, nie wraca tam sam…

(fot. Artur Wyrzykowski)

O autorze

Wojciech Chmielarz to autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru w 2015 roku za powieść „Przejęcie” i Wielkiego Kalibru Czytelników w 2019 za „Żmijowisko”, sześciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy kryminalnych.

Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: „Podpalacz”, „Farma lalek”, „Przejęcie”, „Osiedle marzeń”, „Cienie” i cyklu gliwickiego: „Wampir” i „Zombie”, postapokaliptycznej powieści „Królowa głodu” oraz thrillera psychologicznego – „Żmijowisko”. Powieść ta przyniosła mu także nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. W sierpniu 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka „Rana”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *