Tajemnice, kulisy i anegdoty. „Korespondent” uchyla niedostępne bramy Watykanu
26 maja, 2019
Reportaż „Zostały tylko kamienie”. Wygnanie i powroty w ramach akcji „Wisła”
28 maja, 2019

Kobieta walczy, a mężczyzna marzy. Nowa powieść autora bestsellera „Lektor”

„Olga” to najnowsza powieść autora bestsellerowego „Lektora” (fot. mat. pras.)

Życie między rzeczywistością, tęsknotą i buntem. „Olga” to rozpięta od końca XIX do początków XXI wieku, od Niemna po Neckar opowieść o silnej, mądrej kobiecie, która jest świadkiem, jak nie tylko jej ukochany, lecz cały naród traci związek z rzeczywistością. Centralnym pytaniem jej życia staje się: Dlaczego Niemcy myślą w zbyt wielkich kategoriach, zawsze i wciąż? Bernhard Schlink, autor międzynarodowego bestsellera „Lektor”, ponownie dotyka bolesnej historii Niemiec. – Gdy pracowałem nad „Olgą”dużo myślałem o mojej matce chrzestnej, która była nauczycielką w III Rzeszy. 17 razy przenoszono ją ze szkoły do szkoły, bo nie chciała uczyć o pseudonaukowych  nazistowskich teoriach rasowych – mówi pisarz.

Wioska na Pomorzu. Olga jest sierotą, a Herbert synem właściciela ziemskiego. Zakochują się w sobie i mimo oporów jego rodziców próbują być razem, nawet gdy ona zostaje nauczycielką w Prusach Wschodnich, a on eksploruje świat. Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa.

„Książka o wielkiej miłości, tak porywająca i przerażająca jak panorama niemieckiej historii” – pisze Angela Wittmann z „Brigitte” z Hamburga. – Powieść, która może konkurować z  „Lektorem” i jak tamta odnieść światowy sukces! – dodaje Rainer Hartmann z SWR1, Stuttgart/Baden-Baden.

O autorze

Bernhard Schlink jest czynnym prawnikiem i profesorem prawa, wykładowcą uniwersyteckim. Sławę przyniosła mu powieść „Lektor” z 1995 roku, sfilmowana w 2009 przez Stephena Daldry’ego, przetłumaczona na 55 języków i wyróżniona licznymi nagrodami w Niemczech i za granicą.

Spośród jego utworów opublikowano w Polsce, oprócz wspomnianego „Lektora”, także „Kobietę na schodach”. „Olga” to najnowsza powieść Schlinka, bestseller „Der Spiegel” sprzedany do 22 krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *