Tajemnice, kulisy i anegdoty. „Korespondent” uchyla niedostępne bramy Watykanu
26 maja, 2019
Reportaż „Zostały tylko kamienie”. Wygnanie i powroty w ramach akcji „Wisła”
28 maja, 2019

Kobieta walczy, a mężczyzna marzy. Nowa powieść autora bestsellera „Lektor”

„Olga” to najnowsza powieść autora bestsellerowego „Lektora” (fot. mat. pras.)

Życie między rzeczywistością, tęsknotą i buntem. „Olga” to rozpięta od końca XIX do początków XXI wieku, od Niemna po Neckar opowieść o silnej, mądrej kobiecie, która jest świadkiem, jak nie tylko jej ukochany, lecz cały naród traci związek z rzeczywistością. Centralnym pytaniem jej życia staje się: Dlaczego Niemcy myślą w zbyt wielkich kategoriach, zawsze i wciąż? Bernhard Schlink, autor międzynarodowego bestsellera „Lektor”, ponownie dotyka bolesnej historii Niemiec. – Gdy pracowałem nad „Olgą”dużo myślałem o mojej matce chrzestnej, która była nauczycielką w III Rzeszy. 17 razy przenoszono ją ze szkoły do szkoły, bo nie chciała uczyć o pseudonaukowych  nazistowskich teoriach rasowych – mówi pisarz.

Wioska na Pomorzu. Olga jest sierotą, a Herbert synem właściciela ziemskiego. Zakochują się w sobie i mimo oporów jego rodziców próbują być razem, nawet gdy ona zostaje nauczycielką w Prusach Wschodnich, a on eksploruje świat. Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa.

„Książka o wielkiej miłości, tak porywająca i przerażająca jak panorama niemieckiej historii” – pisze Angela Wittmann z „Brigitte” z Hamburga. – Powieść, która może konkurować z  „Lektorem” i jak tamta odnieść światowy sukces! – dodaje Rainer Hartmann z SWR1, Stuttgart/Baden-Baden.

O autorze

Bernhard Schlink jest czynnym prawnikiem i profesorem prawa, wykładowcą uniwersyteckim. Sławę przyniosła mu powieść „Lektor” z 1995 roku, sfilmowana w 2009 przez Stephena Daldry’ego, przetłumaczona na 55 języków i wyróżniona licznymi nagrodami w Niemczech i za granicą.

Spośród jego utworów opublikowano w Polsce, oprócz wspomnianego „Lektora”, także „Kobietę na schodach”. „Olga” to najnowsza powieść Schlinka, bestseller „Der Spiegel” sprzedany do 22 krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *